Liiga madal Hgb 06.11.12 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere.
Olen olnud pidevalt hädas veidi madalama Hgb tasemega ja söönud palju rauatablette/joonud siirupit jne. 10 aastat tagasi uuriti ka põhjalikult, kuid põhjust siiski ei leitud. Aasta tagasi oli keiser, mille järel Hgb langes korraks 74-ni ja siis hakkas taas tõusma, detsembris oli Hgb juba 95 ja Ferritiin 3,5. Nüüd pikka aega proove ei teinud, kuni novembri alguseni. Igapäevaelu on suhteliselt kiire, kuid menüüsse kuuluvad kindlalt liha ja kala.
Viimase vereproovi tulemusena oli Hgb 50 ja Ferritiin 1,5. Perearst käskis manustada iga päev 200 mg rauatablette ja uus proov 3 kuu pärast. Kuna rauatabletid aga hakkavad mao peale, sest olen neid tõesti väga palju söönud, siis proovin ka toidulauda rikkalikumaks muuta ja otsida alternatiivseid võimalusi raua manustamiseks.
Küsimus aga siit: 3 kuud on pikk aeg. Kui Hgb tase peaks mingil põhjusel selle aja jooksul mitte tõusma või hoopiski langema, mis võib siis juhtuda? Kui madal Hgb tase on ohtlik?

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere. Hgb tase 50 g/l on küll juba väga madal ja ka ferritiini tase viitab rauapuudusaneemiale. Pigem tekib teie puhul küsimus, miks teie Hegb väärtus langeb, sest selline number viitab pigem kroonilisele verekaotusele. Kindlasti tuleks perearsti juures uurida ära jämesool ja vajalik oleks ka günekoloogiline läbivaatus. Kui põhjust krooniliseks verekaotuseks ei leia, tuleks siiski sellise aneemiaga põhjalikumalt tegeleda. Kindlasti ei ole vale ka perearsti soovitus lisaraua manustamise kohta ja kuur tuleks teha kindlasti vähemalt 3 kuu pikkune, aga soovitaksin selle 3 kuu jooksul kindlasti lisaks rauatablettide manustamisele uurida ära ka jämesool ja günekoloogiline sfäär, et välistada sagedaminiesinevad põhjused krooniliseks verekaotuseks ja positiivse leiu korral alustada ravi põhjuse likvideerimisest. Muidu ei pruugi rauaravi edukas olla.

Kindlasti aitaks teie probleemi laboriarstil paremini mõista täielik vereanalüüs. Kui soovite, võite pöörduda ka meie laboriarstide poole Ravi tn.18, Tallinn, AS Ida Tallinna Keskhaigla kesklabor kab 247.