Antibakteriaalne aine ja antibiootikum 07.06.06 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!
Olen viimasel ajal täheldanud, et enam ei nimetata kõiki põletikuvastaseid ravimeid antibiootikumideks. Kuidas saada infot selle kohta, mis on antibakteriaalne aine ja mis antibiootikum ? Käisin täna otorinolarüngoloog-i juures ja ta kirjutas mulle Ciprinol 500mg tabletid. Kas need on antibakteriaalne aine või antibiootikum? Lisaks tekitab segadust ravimi liigitus kemoterapeutikum?

Tänades,

Kaili

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Ciprinol (tsiprofloksatsiin) on antibiootikum fluorokinoloonide grupist. Kemoteraapia on lai mõiste. Kemoteraapia - nakkushaiguste ja kasvajate ravi keemiliste ühenditega. Kemoterapeutikum - keemiliselt sünteesitud mikroobidevastane aine.
Antibakteriaalne kemoterapeutikum = antibiootikum.
Antibiootikumid (anti bios ~ elu vastu) on ka kemoterapeutikumid. Antibiootikum on mingi elusorganismi (seened või bakterid) poolt toodetav aine mis hävitab mikroorganisme või pärsib nende kasvu. Tänapäeval saadakse enamus juba sünteetiliselt.
On üsna keeruline püüda siin paari reaga ära seletada teadust, mida õpitakse aastaid. Levinud on arvamus, et antibiootikumravi on asi millesse peaks ettevaatusega suhtuma. Ettevaatus pole kurjast, aga on selge, et antibiootikumid määratakse juhtudel kui on vaja hävitada haigustekitajat (mikroobi) organismis, ravida nakkust, mis võib olla eluohtlik. Vahel näib tõesti, et antibiootikumi määramine pole olnud otstarbeks. Näiteks kui määratakse antibiootikum viirusnakkuse puhul, aga farmakoloogia õpetab, et viirustesse antibiootikumid ei toimi. Arst aga määrab ikka, mitte rumalusest, vaid ta on praktikuna teadlik, et viirusnakkuste sage tüsistus on bakteriaalne infektsioon (näiteks kopsupõletik) ja selle suure ohu korral on mõnikord hea kui antibiootikum on juba veres.
Antibiootikumid on kemoterapeutiliste ravimite suurim rühm, see jaguneb omakorda mitmeteks põlvkondadeks ja kümneteks gruppideks. Jaotamine põhineb keemilistel-terapeutlistel-anatoomilistel omadustel, igal antibiootikumil (ja mis iganes ravimil) on vastav kood (ATC), mille järgi on seda spetsialistil võimalik eristada. Nimedes on sageli teatud tunnused: penitsilliinirea antibiootikumid lõpevad "tsilliiniga", tsefalosporiinide alguses on "tsef", aminoglükosiidide, linkosamiinide ja makroliidide lõpus on "mütsiin", tetratsükliinidel "tsükliin", fluorokinoloonidel "oksatsiin" jne. Kogu see jutt on toimeainete kohta. Patentnimed, mis on karpidel, võivad olla mis iganes.
Ravimite infolehtedel on see kõik ilusasti kirjas, seal on kohe alguses toimeaine nimetus ja öeldud ka mida see endast kujutab.

Kalle Kurvits