alkohol veres ja uriinis 07.06.06 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Mitme päeva jooksul pärast alkoholi tarvitamist on võimalik vere ja uriini erinevate analüüsidega kindlaks teha, et inimene on joonud?

Arst vastas:

dr Jüri Laasik

Laborimeditsiini arst

HTI Labor, Tallinn

Tere,

Seda on üheselt raske öelda, sest alkoholi elimineerimine organismist sõltub mitmest asjaolust. Nendeks on eelkõige tarbitud alkoholi kogus, inimese kehakaal ja ainevahetuse tüüp. Kui arvestada mõõduka ühekordse alkoholitarbimisega, on 24 tundi kindlasti see piir, millest kaugemal enam alkoholitarvitamist sedastada ei ole võimalik. Erinev on situatsioon siis kui tarbitud on järjest mitu päeva ja alkoholi kontsentratsioon organismis viidud väga kõrgele, sellest kogusest lahtisaamiseks kulub kindlasti rohkem aega. On ka teatud analüüsid, mis näitavad kroonilise alkoholismi esinemist, kuid neid Eestis eriti ei kasutata. Rusikareeglina võib igaüks arvestada, et normaalne terve organism põletab tunnis 7-8 grammi absoluutset alkoholi. Igaüks võib endajaoks sellest valemist välja arvutada alkoholi täieliku elimineerimise aja.

Lugupidamisega

Jüri Laasik