Lapsel rauapuudus 28.04.05 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!
Laps on 1 aastane. Kui ta oli 3 kuune, tehti vereanalüüs, Hgb oli 107. Kuna ta sai ainult rinnapiima, siis arvas perearst, et "rauapuudust tal küll ei ole". 6 kuuselt oli Hgb 112 ja hakkasin lisaks muule toidule andma juurde iga päev ka liha (perearsti soovitusel).
Nüüd, aastaselt tegime vereanalüüsi, Hgb 107, raud 4,3 (ka muud näitajad tugevalt alla normi). Suhtlesin ise inimesega Diagnostikalaboris (kus analüüs tehti) ja ta soovitas küsida perearstilt luba teha ka ferritiini analüüs. Minu küsimise peale ütles perearst, et kuna raud on väga madal, siis pole mõtet ferritiini uurida ja määras lapsele Ferrum Lek siirupi. Peame 2 kuud seda võtma ja siis uuesti analüüsi andma. Palun kommenteerige, kas minu lapse perearst on käitunud õigesti meile analüüse määrates ja kas mul on endal võimalik (ja vajalik) ise oma raha eest lasta verest ferritiini (või midagi muud ) määrata.
Pole vist mõtet mainida, et olen kohutavalt mures. Laps süüb hästi ja kosub ilusasti, kuid pidavat arsti arvates kahvatu olema.

Tänan teid juba ette, Mari

Arst vastas:

dr Jüri Laasik

Laborimeditsiini arst

HTI Labor, Tallinn

Tere Mari,
Nende tulemuste põhjal, mis Te küsimuses esitasite, ei näe küll väga suurt põhjust muretsemiseks. Väikelastel ongi nii hemoglobiini kui raua näitajad madalamad kui täiskasvanul ja meil kasutatavates andmebaasides on sellises vanuses lapse rauasisalduse väikseimaks piiriks 4.0. Teie lapsel on see küll piiripealne väärtus, kuid tundub, et sügava rauapuudusega siin tegemist küll ei ole. Hemoglobiin on aga täiesti normi piires. Ferritiini määramine annab meile ülevaate organismi rauadepoode (maks, põrn, luuüdi) täituvusest ja kui see teid huvitab, siis on võimalik meie laboris (HTI Laboris nii Tartus kui Tallinnas) seda võimalik oma ragha eest teha. Kordan veel, et nende näitude järgi ei ole muretsemiseks põhjust ja kui perearst pidas õigeks rauapreparaati anda, siis võtke seda rahulikult, midagi halba ta ei tee ja uus analüüs peale ravi rahustab teid kindlasti veelgi.
Tervitades
Jüri Laasik