Candida analüüsid 29.05.04 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

tere,
esiteks tahtsin väljendada oma tunnustust ja positiivset üllatust, et kliinik.ee-sse on tekkinud laborimeditsiini alateema. Olen kindel, et see aitab paljudel inimestel oma probleemidele lahendust leida või neid paremini mõista (isegi kui ma ise siit targemaks ei saa ;-)

Küsimus selline. Kannatan pideva tupeseene all (ca 10 aastat). Olen paaril korral vahetanud arsti, iga uus alustab entusiastlikult, et mis see ära ei ole, ravime terveks, aga lõpeb ikka konstanteeringuga, et ju peate selle probleemiga elama õppima. Viimast olengi teinud, kuigi ega see meeldiv ei ole. Olen katsunud välistada oma elus kõik seent soodustavad asjaolud (v.a. mõõdukas stress - aga see on pigem tänapäeval möödapääsmatu).

Samas on mulle jäänud mulje, et enamikul juhtudel Candida analüüse tehes ei määrata täpselt Candida liiki ja lähtutakse eeldusest, et probleemi põhjustajaks on C. Albicans. olen sellest ka artsiga rääkinud - tema väidab et testitakse ikka kõike, samas ei ütle ta mulle täpselt mis tüüpi seenega on tegemist. Olen teaduskirjandusest lugenud, et kuni 33% kroonilisest kandidiaasist on põhjustatud mitte-C.Alb infektsioonist. samas mittekroonilistest infektsioonidest on üle 90% Candida Albicans ja tihti eeldavad arstid vaikimisi, et see on probleemi põhjuseks. Kas te oskate öelda, kuidas täpselt Eestis laborites tupeseent määratakse? Ma saan aru, et laborid ise analüüside võtmisega ei tegele, aga mida ma saaksin ise teha selleks, et võimalikult täpselt teada saada oma seenbakteri tüüpi?

Tänan teid väga juba ette vastuse eest. Kui te ei oska ise selles küsimuses nõu anda, siis äkki oskate soovitada, kelle poole ja kuhu pöörduda.

Arst vastas:

dr Jüri Laasik

Laborimeditsiini arst

HTI Labor, Tallinn

Tere,
Kuna HTI Labor seeneanalüüsidega otseselt ei tegele, on raske sellele küsimusele ammendavalt vastata. Konsulteerinud teiste spetsialistidega, selgus, et suguteede kandidoos on küllaltki levinud ja raskeltravitav haigus. Küll on spetsiifilise raviga võimalik seda maha suruda tasemeni, mis garanteerib olulise elukvaliteedi paranemise. Preparaatide valik sõltub kindlasti mõningal määral Candida liigist ja seetõttu oleks oluline seda teada. HTI Labori lepingupartneritest määravad erinevaid Candida liike Rakvere Haigla mikrobioloogialabor ja Tartu Ülikooli Kliinikumi Ühendlabori mikrobioloogia osakond. Kui te olete Tallinna või Põhja-Eesti elanik, võiksite täpsustamiseks pöörduda Rakvere laborisse, telefonil 3229073. Vajadusel saate proovi anda HTI Laboris. Etteregistreerimine telefonil 6404394, proovide võtmine toimub kord nädalas (reeglina kolmapäeva õhtupoolikul).
Tervitades
Jüri Laasik