Podagra proov jalast 17.11.20 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tänan Teid kiire vastuse eest.Küsiks juurde.Kas vedelik põlves välistab podagra diagnoosi või on
kliiniline pilt korras.Minul on tehtud põlvest MRT ja
ja jalalabast röntgen need ei näidanud midagi halba. MRT põlvest tehti küll põļve vigastuse tõttu.Diagnoos pandi kuna näit oli kümmekond numbrit kõrgem.Jalg ega jalalaba ei ole türsunud ega paistes
Selle tõttu mõned arstid arvanud et tuleks teha proovi võtmine põlve liigesest et kontrollida tablettide vajalikust.(Ka diagnoosi).Näit oli kümmekond numbrit kõrgem sai korda mõne päevaga.Nüüd pea 9 kuud on näit olnud ideaalne.
Mõnied arstid ütlevad et tabļeti võtmine ei ole vajalik aga et sellele peab eelnema laboratoorse
uuring
Tänan.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Probleem on selles, et laboratoorset uuringut liigesevedelikust saab teha ainult siis, kui liigeses on tekkinud vedelik ja seda on punkteeritav kogus. Vedelik liigesesse võib tekkida paljudel erinevatel põhjustel - trauma järgselt, krooniline artroos teatud juhtudel, erineva põhjusega ägedad liigesepõletikud ehk artriidid. Kui liigest tuleb niikuinii punkteerida ja liigesekaebuste põhjus on ebaselge, siis saa liigesevedelikust diagnoosi täpsustamiseks teha teatud lisauuringuid.

Saan aru, et teil tegelikult liigeses vedelikku ei ole.
Laboratoorne uuring verest, mis toetab podagra diagnoosi on URCA ehk kusihappe uuring. Kui näit on ainult veidi suurenenud, siis on podagra diagnoos kahtlane.
Kõige olulisem on, kas teil on mingeid liigesekaebusi. Kui mitte, siis ei ole täiendavad uuringud vajalikud, võib jõuda mitmete ebaspetsiifiliste leidudeni ja nende alusel diagnooside tekitamine on väga kahtlane tegevus. Kui on liigesekaebused ja piltdiagnostika pole siiani midagi tuvastanud, siis tuleks välistada sagedasemad artriidi põhjused (reumatoidartriit - CCP, RF, borreliaartriit). Kui neid põhjuseid pole, siis kõige tavalisem on artroos, mis arene aeglaselt ja on seotud varasemate traumade ja organismi tavapärase vananemisega.

Lugupidamisega
Marge Kütt