Mure neutrofiilide vähesuse üle 25.09.20 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Mulle tehti kevadel 2020 hemogramm ning nüüd sügisel tehti uus hemogramm (enne operatsiooni vajalik). Kui kevadel oli verenäidud enamvähem piirides või väga vähe alla normi, siis nüüdse vastuse järgi näidud veelgi kukkunud (sügisproovide tulemus kaasa lisatud).

Kevadel saadud näitudest teen lühikokkuvõtte:
Hemoglobiin 124 g/l; Ferritiin 10,5 (10-150); CV, MCH ja MCHC, kõik normi sees.
Hct 36,9 % (37-47)
WBC 3,6 E9/L (4,1-9.4)
RBC 4,14 E12/L (4,0-5.10)
Plt 169 E9/L (150-450)
Neut% 41,6 (40-80) ja neut 1,5 E9/L (1,50-6,70)
Lymph% 47,2 (20-45) lymph 1,7 E9/L (1,30-3,60)
(EO, Baso, Mono ettenähtud normis)

Mure ongi just neutrofiilide pärast, kuna suvega on nende näidud veelgi kukkunud:
neutr 1 E9/L (1,90-6,70) ja
lymph 1,94 E9/L (1,30-3,10) veidike ka tõusnud aga siiski piirides.
lisaks on kukkunud ka hüübimine veres: kevadel oli 169, nüüd 159 järel.
Lisaks on tekkinud kuskil suve lõpust alates võhma puudus (ja see nagu süveneb ajaga), ei jõua treppidest käia, pulsi lööb u 160-170 peale aga nii kui maha istun või seisan, siis pulss hakkab kohe langema. Samas kõndimas saan käia - pulss 120-130. Vererõhk oli korras 129/87 aga pulss ka istudes liiga kõrge 95, varem jäi ikka sinna keskmiselt 65-75 kanti.
Perearsti seisukohalt ei ole verel häda midagi ja valgeliblede vähesus polevat võhma puudumisega seotud. Aga kirurg operatsiooni teha ei soovita (enda valikul tasuline op), kui veri pole normide piiris, eriti rõhutas ta leukotsüütide tähtsust.
Kas Neutrofiilid mida peaks olema 1,9-6,7 aga on minul vaid 1 järgi jäänud, ei näita juba mõõdukat immuunpuudulikkust vms? Kas mul on suurem oht nakatuda bakter- ja viiruinfektsioonidesse ning põdeda ka neid haigusi palju raskemalt läbi? ja kas soovitate operatsiooni hetkel ära jätta? ja pöörduda koheselt hematoloogi juurde? Perearst ütleb et näidud nii vähe kukkunud ja et need pole isegi olulised.
Naistearst diagnoosis nüüd sügisel mul ka bakteriaalse vaginoosi, mis on mul juba eeldatavasti 2020a algusest sees olnud (kuna ei teadnud et see mul on ja ravi pole seega saanud), aga kuna see pidi lokaalne bakter olema, siis see vereproovi ei pidavat mõjutma.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Teie vereanalüüsis esineb tõesti mõõdukas neutropeenia ja leukopeenia. Ei saa eitada, et selle foonil on suurem oht infektsioonidesse nakatumiseks ning ka võimalus, et põdemine tuleks keerukam.
Bakteriaalne vaginoos selle põhjus olla ei tohiks.

Kuna kaebate ka halba enesetunnet, siis vajaksite ilmselt põhjalikumaid uuringuid, et välistada võimalikud kroonilised põletikud. Ikkagi soovitan perearstiga konsulteerida ja võimalusel plaanilised operatsioonid edasi lükata, kui nende põhjus seda kannatab.

Samas, kui leukotsüütide ja neutrofiilide arv püsib teil alumisel referentspiiril, siis ei saa välistada ka seda, et teie individuaalne väärtus ongi madalam ja alati ei ole see ka haiguse tunnuseks. Seda kinnitaksid korduvates analüüsides samad numbrid.

Lugupidamisega
Marge Kütt