Vereproovi näitaja 22.07.20 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!

Kaks kuud tagasi hakkasin tundma ebameeldivat tunnet kurgu/ kaela piirkonnas. Pöördusin selle murega ka perearsti poole, kes tegi vereproovid ja suunas edasi kurguarstile. Vereproovis olid kõik näitajad korras v.a lümfotsüüdid, mille näit oli 61% ja 3,5 E/9L. Nii kaua kui kurguarsti aega ootasin tekkis ka kurguvalu. LOR arst vaatas mind üle ja ütles, et paistab neelupõletik olevat ja soovitas osta Tonsilgon tablette. Nendega sain kurguvalust lahti. Kohati aga jäi ikkagi selline ebameeldiv tunne ja otsustasin pööruda teise LOR arsti poole. Tema tegi ka fiiberoptilise uuringu vms, aga midagi ei leidnud ja ütles, et võib tõesti olla juba see, et kujutan endale ette. Lōpuks tundus, et mida vähem ma sellele mōtlen seda parem olukord on. Siiski ei andnud mulle rahu vereproovis olnud lümfotsüütide suurem näit ja otsustasin vereproovi korrata. Sealt tuli välja, et lümfotsüüdid on veel tōusnud ja näit oli 3,7 E/9L. Minul tekkis sellest väga. Perearst aga ütles, et muretseda vaja pole ja midagi halvaloomulist siin küll ei ole. Et kuna kōik teised näidud on korras ja head, siis ainult lümfotsüütide kõrgema näidu pärast küll midagi tõsist lahti ei ole. Minul aga siiski kripeldab ja on hirm. Muidugi on mul nüüd viimasel ajal ka jälle kurguvalud platsis. Kurk on mul terve elu hell olnud ja väga pean hoidma. Samuti on praegu soojade ilmadega ka konditsioneer, mis teeb liiga. Muidu ühtegi muud kaebust pole. Kas võib olla see näit siis kõrgem kurgu pärast, et äkki mingi pisik ikka sees veel või peaksin ikkagi pöörduma kuhugi edasi ja asja põhjalikumalt uurima?

Parimat!

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Lümfotsüütide arvu juures hindame me arstidena nende üldist hulka, % on vähetähtis, kuna see on puhtalt arvutuslik parameeter.
Lümfotsüütide üldhulk on teil referentspiirides, inimeste individuaalsed väärtused on väga erinevad ja kindlasti ei ole kõigi jaoks normväärtus referentspiiride keskmine väärtus.
3,5 ja 3,7 E/9L ei erine tegelikult üksteisest, nende hulk on sama, mitte ei ole suurenenud. Põhjuseks on see, et ööpäeva jooksul ja erinevatel päevadel on sama täiesti terve inimese vererakkude hulk pidevas muutuses ja meditsiiniliselt oluliseks peame palju suuremat muudatust.
Lümfotsüütide hulga suurenemine on sageli hiljuti põetud viirushaiguse tunnuseks ning on seotud organismi täiesti adekvaatse reaktsiooniga viirustele. Ehk teie kurguhaigus võis põhjustada vähese lümfotsüütide hulga suurenemise.
Teie huvi on vereanalüüsi parameetrite baasväärtuste vastu on tegelikult positiivne, teeb edasises elus lihtsamaks tulemusi hinnata, kui teate, mis väärtused on teil terve olles veidi kõrgemad ja mis veidi madalamad. Kui soovite kindlasti täpsustada oma lümfotsüütide baasväärtust, võite korrata uuringut mõne nädala pärast, kui tunnete ennast täielikult tervena,. See baasväärtus võib olla veidi madalam sellest, mille saite kurguhaiguse foonil.
Vereanalüüsi väärtuste pärast teil muretseda vaja tõesti ei ole.

Lugupidamisega
Marge Kütt