Madal PLT vereanalüüsis. 02.07.20 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere! Paneb mind muretsema PLT tase veres, mis on 112, võitlen paar aastat raua vaegusega. Kas peaksin pöörduma Hematoloogi juurde? Perearst ei näe probleemi. (PLT on minu iga vereanalüûsis erinev, kord 138, siis 118, siis jälle 128. Viimane analüüs näitas 112) Tarbin rohkem kui aasta beebipille ja vahel raua tablette siis kui ferritiin jälle madal) Peitveri roojas analüüs oli korras.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Hea oleks muidugi näha kogu teie hematoloogilist uuringut.
Saan aru, et teie mureks on soovitatavatsest referentsväärtustest madalam trombotsüütide üldarv ja see näitaja on üsna muutumatult püsinud juba ca 1,5 aastat.
Olen selles osas perearstiga nõus, et hematoloogi poole pöörduda ei ole mõtet, kui see on ainud muutunud näitaja. Veritsuse ohtu sellega ei ole, trombotsüüte on piisavalt. Samas on mõistlik näitajat par korda aastas kontrollida, ety veenduda, et see püsi samal tasemel ja ei ole vähenenud tasemeni 50-60.
Kuna jälgite ferritiini näitu, siis eeldan, et teil on kalduvust rauavaeguse tekkeks ning seepärast te periooditi rauatablette kasutate. See otseselt trombotsüütide arvu ei vähenda, samuti mitte antibeebipillid.
Seega põhjuse oletamiseks ei ole mul piisavalt informatsiooni. Ei saa välistada, et teie individuaalne norm ongi selline, kõigi tervete inimeste tulemused ei pruugi mahtuda kokkuleppeliste referentspiiride sisse. Jooksvalt jälgida oleks ikkagi mõistlik, hematoloogi esialgu vaja konsulteerida ei ole vajalik.

Lugupidamisega
Marge Kütt