Lapse vereanalüüs korrast ära 20.12.19 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!

Käisime lapsega vereanalüüsi andmas. Perearst arvas, et kehas viirus (laps oli haige viimati 3 nädalat tagasi, nohu).
Veres on korrast ära WBC, MCV, Neut, Eo - kõik madalamad. Mono% aga kõrgem. Kas peaks olema põhjust midagi tõsisemat kahtlustada?
Verd läksime andma põhjusega, et lapsel nuttes ja rinda imades pea higistab (u 6k tagasi hakkas higistama).
Lähme uuesti verd andma alles 10 päeva pärast.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Midagi tõsisemat kahtlustada ei oska, vereanalüüs on normi lähedane.
Neutrofiilide arv on veidi vähenenud, WBC ehk leukotsüütide arv samuti. Võib olla mööduv ja seotud 3 nädalat tagasi põetud infektsiooniga, kuid uuringut tuleks tõesti korrata. Kui laps ei tundu olevat haiglane, siis on 10 päeva mõistlik vaheaeg. 10 päeva pärast on oluline pöörata tähelepanu, kas WBC ja neutrofiilide hulk on suurenenud normi piiridesse.
Mulle jääb silma, et ka hemoglobiin on piiripealne ja MCV ning MCH samuti. Tähelepanu võiks osutada ka nende numbrite muutustele, et välistada rauavaegusaneemia teke. Selle vältimiseks oleks mõistlik pidada nõu perearstiga lapse toitmise osas. Kuna ma ei tea lapse vanust, siis on raske oletusi teha. Teatavas vanuses on oht rauavaegusaneemia tekkeks, kui piim moodustab suurema osa lapse toidust. Soovitav oleks silm peal hoida.

Heade soovidega
Marge Kütt