Kõrge monotsüütide arv 13.08.19 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere! Mees tegi tervisetesti ja monotsüütide arv ja suhtarv on mõlemad normist kõrgemad, samuti oli hemoglobiin pisut normist kõrgem ja eGFR normist madalam. Ta ei ole hiljuti ühtegi viirust põdenud. Kas ja milliseid lisa-uuringuid tuleks läbi viia, et leida selle kõrvalekalde põhjused?

Monotsüütide suhtarv 16,1 % (norm: 1,0-11,0)
Hemoglobiin 164 g/l (norm 136-163)
Monotsüütide arv: 1,1 E9/L (norm: 0,20-0,80)
eGFR (Crea, CKD-EPI) : 79,88 ml/min/1,73m2 (norm: >90)

Arst vastas:

Liisa Kuhi

dr Liisa Kuhi

Laborimeditsiini arst

Ida-Tallinna Keskhaigla

Tere!

Tänan küsimuse eest!

„Normivahemik“ on saadud võrdlusgrupi isikute tulemuste põhjal, kuid võrdlusvahemikku ei ole võetud tervete isikute keskmistest tulemustest väga erinevaid tulemusi. See tähendab, et võrdlusgrupi piiridest pisut väljas olevad väärtused võivad olla ka täiesti tervetel inimestel, see tulemus on nii-öelda isiku enda "norm".

Antud juhul on hemoglobiini väärtuse erinevus normist ebaoluline. Monotsüütide arvu suurenemine ei ole tõenäoliselt kliiniliselt oluline.
eGFR ehk hinnanguline glomerulaarfiltratsiooni kiirus väljendab neerude talitlusvõimet, arvutatakse kreatiniini väärtuse põhjal. Kreatiniini väärtus sõltub vedeliku tarbimisest, lihasmassi suurusest ja muudest teguritest.

Dünaamika hindamiseks võib mõne kuu pärast hemogrammi ja eGFRi korrata. Lisauuringute vajaduse selgitab arst täpsema teabe olemasolul.

Parimate soovidega
Liisa Kuhi