leukogrammi tõlgendus 23.05.18 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Poole aasta jooksul on nelja leukogrammi võrdluses püsinud lümfotsüütide suhtarv 43-50% ja neutrofiilide suhtarv 38-45%. Samal ajal on absoluutarvud normi piires (vastavalt 2,4-3,1 ja 1,9-2,9). Selget dünaamikat ei ole. Otseseid suuremaid kaebusi ei ole. Väiksemaid viirushaigusi on talvepeioodil harva ikka olnud. Mida uurida edasi või ongi see minu organismi eripära?

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Olete probleemi õigesti kirjeldanud, kui toote välja, et absoluutarvud on rakkudel normi piirides. Ja samuti seda, et puudub dünaamika ehk arvud ei liigu selgelt suurenemise või vähenemise suunas. Samuti puuduvad tei kaebused.
Alati, kui vaatame rakkude arvu veres, lähtume eeskätt absoluutarvudest, samuti on oluline, kui arv on muutuses ja trend on selgelt ühesuunaline.
Protsendid ehk suhtarvud on teisejärgulise tähendusega ja pärinevad ajaloost, kus erinevate rakkude arvu üle otsustati eeskätt mikroskoobis verepilti lugedes, kus loeti 100 rakku ja pandi kirja, mitu rakku millisest rakuliinist tuvastati. Tänapäevased meetodid võimaldavad suuremate rakuhulkade tuvastamist ja seega saame lähtuda absoluutarvudest.
Ehk kui teil on absoluutarvud korras, kuid protsendid tunduvad olevat väikeses nihkes, siis midagi ei ole valesti.

Lugupidamisega
Marge Kütt