Rauadepood tühjad + palavik 18.01.18 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!
Viimased 2 kuud (võibolla ka kauem, ei osanud jälgida) on püsinud pidevalt ööpäevaringselt palavik 37,1-37,5. Olin sügisel pikalt kimpus viirusliku köhaga, mis vältas ca 2 kuud, pärast seda avastasin palaviku, kuna väsisin õhtuks väga ära ja enesetunne oli kehv. Käisin günekoloogil, sealsed analüüsid olid korras. Jaan. algul tegi perearst vereproovi, millest selgus, et hemoglobiin madal (113) ja rauadepood tühjad (3). Verepilti ma ise näinud ei ole, aga ütles, et muud viga ei pidavat olema. Määras Retafer 1 tbl päevas. Mul jäi siiski kripeldama, et rauapuuduse põhjus teda ei huvitanud. Varem pole sellist probleemi esinenud, 5 raseduse jooksul vaid ühel juhul olen pidanud rauda juurde tarvitama, muul ajal kõik normis olnud. Praegu rase ei ole.
Kas peaksin siiski paluma mingeid lisauuringuid selliste näitajatega, nt saatekirja hematoloogile? Kas selline pikaajaline palavik võib olla puhtalt aneemiaga kaasnev nähtus? Internetist ei leidnud, et rauavaegus põhjustaks püsivat palavikku.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere
Saan aru, et teile teeb muret pikemat aega püsinud subfebriliteet (temperatuur 37-37,5 ei ole päris palavik) ja lisaks väsimus ning halb enesetunne. Analüüsides on leitud madal hemoglobiin (113 ei ole päris aneemia, kuid on alumise normipiiri juures küll). Rauadepoo kohta loodaksin, et tegemist on ferritiini ja mitte seerumraua väärtusega.
Vajaksin teile vastamiseks täielikku hemogrammi 5-osalise leukogrammiga, ferritiini, transferriini ja seerumraua väärtust ja C-reaktiivse valgu(CRP) väärtust. Seda selleks, et täpsustada rakkude suuruse järgi, mis liigilise aneemiaga on tegemist. Kindlasti ei ole vaja saatekirja hematoloogile, tavaline aneemia põhjuste esmane diagnostika on perearsti töömaa.
Soovitaksin pidada nõu oma perearstiga ja teha eelpool toodud uuringute alusel aneemia põhjuste esmane diagnostika. Sellest selguks, kas punavere rakkude suurus on muutunud vastavalt aneemia liigile ja kas ning milliseid täienduuringuid oleks vaja teha.

Palavikust. Subfebriliteet ise ei põhjusta aneemiat, isegi kui mõnes võrguväljaandes keegi nii on öelnud. Kahjuks ei kontrolli arstid internetti.Subfebriliteet võib vahel esineda ka ilma mingi olulise põhjuseta. Kuid enne, kui nii julgeb öelda, tuleks välistada igasugune põletik ja selleks oleksid esmased uuringud eelpool nimetatud CRP ja hemogramm (sellest leukotsüütide üldarv ja fraktsioonid).

Parim lahendus oleks siin koostöö perearstiga. Kui see mingil põhjusel ei toimi, siis saab koos haiglas töötava laboriarsti konsultatsiooniga laboriuuringuid teha Ida-Tallinna Keskhaigla ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla laborites, mõlemas küll sellisel juhul tasulise uuringuna.

Lugupidamisega
Marge Kütt