Vereanalüüsi vastused 20.10.17 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!

Minult võeti suurem ports analüüse, et välja selgitada jalgade valutamise, kiire pulsi, kehva enesetunde, madala vererõhu, pidevate põletike, õhupuudustunde, hingeldamise, südame puperdamise ,pearingluse põhjused. Ka borrelioosi uuriti, sest kodune kiirtest oli positiivne. Arst vaatas näite ja ütles, et borrelioosiga on kokkupuude ammu olnud, aga ei vaja sellega tegelemist. Verepildi kohta ütles, et see on minu isikupära. Ma ei küsinud täpsemalt, et mida see tähendab ja nüüd vaatan analüüside vastuseid, et mitmed näidud on normist väljas ja sooviks seletust. Ütles vaid, et d-vitamiinipuudus. B12 süste olen saanud üsna pikalt ja topeltannuse, sest selle näit oli kriitiline. Olen käinud põhjust uurimas gastroskoopias ja laiussi mul ka pole. Sellele B12 puudusele ei olegi leitud põhjust. Mul on ka mäluhäired(ei mäleta paljusid asju ja sõna ei tule tihti meelde), aeg-ajalt segadusseisund, sääred valutavad juba umbes kuuaega igapäevaselt ja on veidi paistes. Ka köha tuleb ja läheb. Kopsuröntgen oli korras. Alatasa on väiksed palavikud juba aastaid kestnud. Puuk oli 5 aastat tagasi nabas. Verenäit oli siis korras, aga arsti juurde läksin liiga vara, enne peiteaega. Panen siia kirja vastused, mis normist väljas olid.

Leukotsüüdid 3.2 E9/L [norm 4.1 - 9.4]
Monotsüütide % 12.3 % [norm 1.0 - 11.0]
Neutrofiilide abs arv 1.5 E9/L [norm 1.50 - 6.70]
Eosinofiilide abs arv 0.1 E9/L [norm 0.03 - 0.44]
Lümfotsüütide abs arv 1.2 E9/L [norm 1.30 - 3.60]
Kolesterool 5.3 mmol/L [norm ... - 5.0]
Vitamiin B12 294 pmol/l [norm 156 - 672] kuna olen pikalt topeltannuse süste saanud iga nädal 1 kord, et kas see näit pole veidi liiga väike ?
Vitamiin D (25-OH) 38.6 nmol/l [norm 75.0 - ...] võtan nüüd 4 tabletti korraga D3 1200 iu-d.
Borrelia IgG 19.8 [norm ... - 10.0]

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere
Saan aru, et teie küsimuseks on borrelioosi välistamine ja soov konsulteerida piiripealseid laboriuuringute tulemusi. Püüan seda teha.
Borrelioosi diagnoosimine on keerukas, selleks on ainult seroloogilised uuringud ehk B.burgdorferi IgM ja IgG. IgG jääb peale borrelioosi põdemist, aga ka nakatunud puugiga kokkupuutumist ilma haigestumata positiivseks paljudeks aastateks. Borrelia IgG numbriline väärtus ei ole diagnostiline, ei ole seotud haiguse ägeduse ega raskusega, seega ei peaks laborid väljastama numbreid, vaid pos ja neg hinnangut. Korduvalt IgG määrata pole vaja, see tekitab sageli valeinterpretatsioone. Teie puhul jagan teid konsulteerinud arsti arvamust, et tegemist on vana IgG positiivse väärtusega ja ei ole teie kaebuste põhjustaja.

B12 väärtus on teil normi piirides, kuid saan aru, et koos toetava raviga. Põhjuse osas ei julge oletusi teha, saan aru, et maoga on kõik korras. Ilmselt on tegemist mingit liiki imendumishäirega, alati ei jõua põhjuseni välja, oseedesüsteemil on palju biokeemilisi mehhanisme, mis võivad häiruda ja põhjustada teatud aine hulga vähenemist organismis. Kuna enamikke neid mehhanisme mõjutada ei saa, siis pole nendde üksikasjalikul uurimisel kliinilist põhjendust ja ravida saab tagajärge ehk manustada puuduolevat ainet juurde. Teie puhul on B12 tase raviga päris hea, ma ei leia põhjust muretseda, et tase ei ole ülemisel piiril. Sinna ta ei jõuagi kaugeltki mitte kõigil inimestel.

D-vitamiini on vajalik asendada, aga meie laiuskraadil on see tavaline probleem.

Muud verenäitajad on tegelikult normis. Nn. normid ehk referentspiirid on kokkuleppelised ja 5% inimetest jääb täiesti terve olles nendest piiridest ka allapoole või ülespoole. Ilmselt kuulute nende inimete hulka ka teie.

Köha ja palavike püsimise korral soovitaksin kontrollida teatud kopsuinfektsioonide suhtes - Mycoplasma pneumoniae ja Chlamydia pneumoniae.

Lugupidamisega
Marge Kütt