B12 vitamiini puudus, leuko- ja lümfotsüütide madal näit 15.09.17 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!

Olen mures oma abikaasa tervise pärast (42-a naine). Tal diagnoositi perearsti poolt umbes 8-9 kuud tagasi tugev B12 vitamiini defitsiit organismis. Seejärel on ta saanud süste kord kuus, aga verenäidud on ikka korrast ära - viimati paar päeva tagasi leukotsüüdid 3,3 (norm 4,1-9,4), lümfotsüütide % 21,5 (norm 20,0 - 45,0), lümfotsüütide abs arv 0,8 (norm 1,30-3,60). Kui süstist hakkab kuu mööda saama, hakkavad huuled kuivama ja pragunema. Teadaolevaid infektsioone ei ole, hiljuti tehtud B-ja C-hepatiidi ja HIV test negatiivse tulemusega, ka pole tegemist taimetoitlasega.

Oskate te öelda, mis võib sellist probleemi põhjustada ning mis arsti poole tuleks põhjalikumateks uuringuteks pöörduda? Teine küsimus on seotud sellega, et õige pea ootab elukaaslast ees operatsioon. Kas ja kuidas antud probleem võiks mõjutada lõikuse kulgemist ja sellest taastumist? Aitäh!

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

B12 puudus tingib aneemiat, mille tulemusena vereanalüüsis väheneb Hbg sisaldus ja suurenevad MCV ja MCH. Leukotsüütide ja lümfotsüütide arvu ei muuda ei B12 süstid ega vitamiini puudus.
Huulte kuivamine ja pragunemine võib olla seotud ja muude põhjustega.

Soovitaksin hinnata aneemia korrigeerumist. Kindlasti oleks hea enne plaanilist operatsiooni, et Hgb, MCV ja MCH väärtused oleksid normi piirides.See on kindlasti oluline nii lõikuse kulu kui operatsioonist taastumise seisukohalt.

Leukotsüütide ja lümfotsüütide arv ei viita eraldiseisvale haigusele, mitte kõigil inimestel ei ole kõik laboratoorsed näitajad normipiiride ehk referentsväärtuste vahelises piirkonnas, inimesed on erinevad ja individuaalsed.
Selliste probleemidega tegeleb tavaliselt perearst. Loodan, et ka teie abikaasa paraneb ja plaanitav operatsioon kulgeb hästi. Oluline on, et operatsioonile minnes ei oleks inimesel eelnevalt ravimata aneemiat.

Lugupidamisega
Marge Kütt