uriini analüüs 04.09.17 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Kaks aastat põdenud pidevalt erinevaid bakteriaalseid uroinfektsioone ( kolibakter, enterokokk, citrobakter, acinetobkter), saanud pea iga kuu antibiootikumravi, kuid kohe, kui antibiootikum ära jääb,on põletik, kipitus, sage urineerimine tagasi ja jälle mingi bakter kasvab...Selline lõputu jada on kestnud siiani ja keegi ei tea põhjust..Kipituv valu lööb ka tuharatesse ja sääre ülaossa. Hetkel oli bakteriproov puhas, kuid peale urineerimist väga tugev kipitus, pakitsus ja pidev urineerimistung. Uriini 11 parameetriga ribaanalüüsis korduvalt ASC 2 plussi? Palun, mida see tähendab? Kas see on askorbiinhape või mis näitaja uriinis? Ma ei tarvita mingeid vitamiine ja ravimistest hetkel ainult Urosepti, Sanorali, Betaloci. Millest see uriinis tõusnud, kas see hape võib seda meeletut kipitust ja pidevat urineerimissoovi esile kutsuda ja milliseid analüüse peaks veel tegema, et selgitada millest see ASC korduvalt tõusnud või millest meeletu kipitus ja pakitsus urineerimisel?

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Teie probleemist lugedes selgub, et teil on ilmselt krooniline põiepõletik ehk tsüstiit, mis ägeneb sageli ja annab vaevusi. Urosepti te kasutate ja see võiks Teie probleeme vähendada, kuid tundub, et teil on sellest vähe abi.
Sellisel juhul on oluline, kui pikki antibiootikumikuure te olete teinud? Soovitatav on bakteri tuvastamisel määrata tema antibakteriaalne tundlikkus ja siis valitud antibiootikumiga teha pikem kuur, vähemalt 10-14 päeva. Kindlasti ei ole hea mõte lühike kuur kuni vaevuste kadumiseni, sest nii muutuvad bakterid antibiootikumidele resistentseteks ja uus ägenemine võib tulla üsna varsti.
ASC on tõesti askorbiinhape, mille määramisega uriinis haiglalaborid ei tegele, kuna rutiinses proovis puudub uuringul igasugune otsene mõte. Samuti on valepositiivsed ja valenegatiivsed tulemused üsna sagedased, nagu ka teie näite varal. Kui te ei tarvita C-vitamiini, siis ASC näitaja eraldiseisvale haigusele ei viita ja ilmselt ei ole see tulemus interpreteeritav, s.t. see ei tähenda meditsiinilises mõttes midagi. Kindlasti ei ole ASC näitajal mingit seost teie vaevustega.

Lugupidamisega
Marge Kütt