Borrelia IgG ja IgM tulemuste tõlgendus 07.09.15 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere
Sooviksin küsida Teie arvamust vereanalüüsi tulemuste osas (lisatud) seoses kahtlusega puukborrelioosi nakatumises.
Sain 15. augustil 2015 hammustada hüppeliigese piirkonnas tuvastama putuka käest (putukat ei näinud), mille tagajärjel tekis punast (mitte roosa) värvi üsna selgelt piiritletud servaga erüteem - mõõdukalt valulik ja sügelev, ca 2 cm diameetriga, keskel on tõusnud ca 2mm diameetriga hammustuskoht, infitseerimistunnustega (see väike punn keskel nagu läks kergelt mädanema). Kasutasin erüteemi kohal nelja päeva jooksul Levomekol salviga tampoone, viie-kuue päevaga on punetus ja muud lokaalsed sümptomid ära kadunud.
Kahe nädala pärast hammustada saamist tekkisid mõõdukad peavalud, valud lihastes ja liigestes, üldine väsimustunne, higistamine iga üsna väikese füüsilise koormuse juures, temperatuur normis. Puukborrelioosi nakatumises kahtlusega seonduvalt lasin teha vereproovi, sh borrelia IgG ja IgM.
Oleksin tänulik Teie arvamuse eest, kuidas antud juhul saab tõlgendada analüüsi tulemusi osas, et borrelia IgM jääb selgelt alla piirmäära (tulemus 6, piirmäär 18), kuid IgG on mõnevõrra üle piirmäära (tulemus 11, piirmäär 10). Ka WBC on hetkel kergelt üle piirmäära, kuid S-CRP normis.
Tänan Teid juba ette!

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Puukborrelioosi diagnoos on tõesti keerukas ja ka teie juhtumi puhul võib olla tegelikult vastus nii jah kui ei.
Mis räägib võimaliku puukborrelioosi nakatumise poolt: hammustuskoha punetus ja ebaspetsiifiliste, kuid borrelioosi korral esinevate sümptomite teke ca 2 nädalat peale oletatavat nakatumist.
Mis räägib võimaliku puukborrelioosi nakatumise vastu: hammustuskoha sügelemine, vereproov tuleb lugeda negatiivseks. Ägeda haiguse puhul ootame just IgM suurenemist enne IgG tõusu. Üle piirmäära IgG arvuline väärtus ei pruugi olla positiivne tulemus, see võib olla tingitud varasemast puugiga kokkupuutumisest isegi siis, kui te ei haigestunud. Kuidas interpreteeris seda tulemust labor, kust see tulemus väljastati - kas hinnati pos või neg?

Soovitaksin selles olukorras: kui püsib väsimus, liigese-ja peavalud, siis soovitaksin korrata puukborrelioosi IgG ja IgM analüüsi. Kui olete nakatunud ja põete borrelioosi, siis ootaks IgM positiivset vastust ja/või IgG kindlalt pos tulemust (viimast juhul, kui samas laboris määratud ja seekord IgG kordades üle piirväärtuse).
Pos tulemuse korral koheselt alustada borrelioosi ravi. Ravi järgselt borrelia uuringuid korrata pole mõtet, need näitajad ei kao ära ja numbrite muutusel puudub kliiniline tähendus. Kui IgM on endiselt neg ja IgG samuti veidi üle piirväärtuse, siis te borrelioosi ei põe ja kaebustele tuleks otsida mõnda muud põhjust.
Kui kaebused on kadunud ilma ravita, siis ilmselt puukborrelioosiga tegemist ei olnud.

Lugupidamisega
Marge Kütt