Millises keskkonnas pesitseb Helicobacter? 01.04.13 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Millises keskkonnas siis pesitseb HP ja kuidas on võimalik sellise bakter endale saada, mitte et ma seda nii tahaks, kuid siiski sain sellise kätte:) (mainin siin ka igaks juhuks,et töötan Farmis ja elan keskküttega krt, kuid varem olin puuküttega krt.). Jään teie vastust ootama.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere
Saan nii aru, et küsimuse põhjustas bakter nimega Helicobacter pylori? Bakter elutseb seeteraktis ja ta esineb ca 10-20% inimestest, arengumaades ka kuni 80%. Probleemiks muutub tekitaja siis, kui inimesel esinevad seedetrakti poolsed kaebused, kuna seda seostatakse maohaavandi tekkega. Viimasel juhul püütakse ka H.pylori esinemine kindlaks teha ja kui ta on positiivne, ka ravida.

Nakatumine toimub keskkonnast. Elutingimustel ja hügieeniharjumustel ei ole väga määravat tähtsust. Nakatumine toimub sageli aastaid enne seedetrakti kaebuste tekkimist. Kui patsiendil kaebusi ei ole, siis reeglina ei tegeleta bakteri ennetava diagnoosimise ja raviga.

Seega tehke kindlasti soovitatud ravi lõpuni, kindlasti soovitati teil seda seoses seedetrakti poolsete kaebustega. Saas ei ole väga vaja muretsega, see ei ole nakkushaigus ja keeruline oleks kindlaks teha, mis teel teie selle bakteri oma organismi saite.

Lugupidamisega,
Marge Kütt