Antikehad veres 07.11.12 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!

Augustis tehtud vereproov näitas selliseid asju:

Chlamydia pneumonia IgA POS (14.204)
IgM neg (0.174)
IgG POS (72.272)

Mycoplasma pneumoniae IgA POS (12.905)
IgM neg (0.315)
IgG POS (142.46)

Borrelia IgM seerumist neg (0.642)
IgG seerumist SELG (1.081)
Lõppvastus S-Borr IgG WB POSITIIVNE

Sain peale Sumamedi ravi 12 päeva ning kaks kuud hiljem näitab vereproov hoopiski tiitrite ulatuslikku suurenemist, eriti IgG osas:

Chlamydia pneumoniae IgA POS (18.307)
IgG POS (242.993)

Mycoplasma pneumoniae IgA neg (6.16)
IgG POS (258.506)

Borrelia IgG seerumist piiripealne (0.899)
Lõplik vastus S-Borr IgG wb POSITIIVNE

Kuidas seletada seda IgG antikehade mitmekordset tõusu pärast antibiootikumikuuri ja mis võib olla põhjus, et antibiootikumid ei anna tulemusi ning diagnoos haigustekitajate suhtes on endiselt positiivne? (Borrelia vastase doxycyclini kuuri läbisin kevadel)

Aitäh!

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere
Chlamydia ja mycoplasma pneumonia ning puukborrelioosi diagnostikas põhineb antikehade, mitte tekitajate määramisel. Antikehad tekivad organismi immuunvastusena kokkupuutele haigustekitajatega ja näitavad seda, et organism on haigustekitaja ära tundnud ja asunud sellega võitlema. IgG antikehad jäävad peale haiguse põdemist või ka kokkupuudet haigustekitajaga (kus inimene reaalselt ei haigestu) positiivseks aastateks. Nende järel olev number ei ole tegelikult tiiter ja numbri muutust ei saa kasutada haiguse kulu jälgimiseks. Number sõltub suuresti määramismeetodist ja on tegelikult mõeldud laborisiseseks kasutamiseks, mitte esitamiseks raviarstidele, kus ta võib tekitada pigem segadust. Kuid mõned laborid seda siiski teevad.
Teie juhtumist lugedes saan aru, et teil on olnud köha mitu aastat tagasi, kuid alles augustis tuvastati 2 antikeha IgA nõrgalt positiivsena. Sellae järgselt saite ka ravi. Arvan, et ravi oli põhjendatud juhul, kui teil samal ajal esinesid ka kaebused kopsu poolt. Pärast ravi pole uuel antikehade määramisel mõtet, sest selle järgi ei saa hinnata raviefekti. Raviefekti olemasolu näitab pigem kliiniline paranemine.
Kuna teie mureks on teatavate kaebuste püsimine, siis oleks põhjendatud uuringud nende konkreetsete kaebuste põhjuste väljaselgitamiseks. Korduv antikehade määramine juba ravitud haiguste korral ei anna lisainformatsiooni. Kindlasti ei tule ravida laboriuuringu tulemust, eriti mitte antikehi. Ravi neid ära ei võta ja ei tohigi ära võtta, nende eesmärk on teie organismi kaitsmine järgmise Chlamydia, mycoplasma ja borrelia vastu, kellega elu jooksul kokku puutute.
Lugupidamisega,
Marge Kütt