Kas rauaaneemia? 13.06.05 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!
Mind vaevab, et ehkki mul on kõrge hemoglobiin (olnud aastaid samas vahemikus), 140-150), aga s-ferritiin on 10. Kas sellise hemoglb.taseme juures ei peaks see ferritiini näit olema kõrgem?. Kuidas diagnoosiatkse polütsüteemiat?

Murelik 33a naine

Arst vastas:

dr Jüri Laasik

Laborimeditsiini arst

HTI Labor, Tallinn

Tere,
Organismil on selline hea omadus, et ta püüab säilitada hemoglobiini kehaomaseid väärtusi (Teie puhul siis 140-150 mg/L) niikaua kui võimalik. Ferritiin näitab aga depoode seisundit. Depoodes säilitatakse üleliigset rauda, mis on vajalik hemoglobiini sünteesiks. Kui ferritiin näitab langustendentsi, võiks seda teatud aja pärast analüüsi korrata ja kui langus süveneb, peaks uurima lähemalt selle põhjusi.
Polütsüteemia on ebanormaalselt kõrge erütrotsüütide arv veres, aga ei soovita küll ise diagnoosima hakata, jätke see ikka meedikute hooleks.
Tervitades
Jüri Laasik