Madal Hg pärast operatsiooni 23.07.21 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere,
Mulle tehti 18. juunil ulatuslik kõhuõõne operatsioon ja pärast operatsiooni on mul jätkuvalt hemoglobiin madal ja tunnen ennast väsinuna ja nõrgana. Arstid ütlevad, et hullu pole midagi, sööge liha. Võtsin vahepeal ka 3 x päevas Tothemat, aga ma ei tundnud, et see oleks mind kuidagi aidanud.
Aga 21. juulil tehtud analüüsi põhjal arvas arst, et mul ei ole ilmselt aneemia, vaid on b12- vitamiini puudusest tingitud madal Hg ja soovitas pöörduda perearsti juurde. Perearstile saan minna alles 3. augustil.
Olen 62 aastane naine. Palun vaadake üle minu analüüs ja palun andke mulle soovitusi, kuidas ma edasi peaksin toimima ja kuidas ma saaksin iseennast aidata. Varasemalt ei ole mul kunagi olnud Hg probleeme ja analüüsid on alati korras olnud.

Ette tänades, tänulik patsient.

Hemogramm 5- osalise leukogrammiga 21.juulil 2021
WBC 3.92 ( 4,1 -9,7)
Neut 2,46 (1,9 – 6,7)
Lymph 1,16 (1,3- 3,1)
Mono 0,19 (0,24 – 0,8)
EO 0,09 (0,02 – 0,4)
Baso 0,02 (0,01 – 0,08)
RBC 3,17 ( 4,1 – 5,2)
Hb 102 ( 121-150)
HCT 28,6 (37-45)
MCV 90,2 (82-95)
MCH 32,2 (28 – 33)
PLT 212 ( 157 – 372)
Selles analüüsis pole tehtud bilirubiini aga mõned päevad varem oli see 9<=21 ja mõni aeg tagasi oli tehtud ka ferritin ja see mahtus referentsväärtuste piiresse, ma ei leidnud seda numbrit üles, aga tean, et see oli normipiires.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Teie analüüsi põhjal ei ole võimalik aneemia põhjust selgitada, erütrotsüütide indeksid (MCV,MCH) on referentspiirides. Seostaksin aneemiat pigem läbitud operatsiooni ja sellest taastumisega, samuti võib siin rolli mängida operatsiooni tinginud haigus, mida te siin maininud ei ole.

Kuna aneemia on mõõdukas, siis soovitaksin juurde võtta nii raua kui B12 sisaldavaid suukaudseid preparaate ja seda vähemalt 2-3 kuud. Lühiaegne rauapreparaadi kuur ei muuda midagi ja enesetunnet need samuti ei mõjuta. Enesetunne saab minna paremaks siis, kui hemoglobiini näit paranema hakkab. Kuna see ei ole väga madal, siis nõustun perearstiga selles osas, et puudub vajadus vereülekanneteks ja aneemia ravi võiks olla konservatiivne ehk tasakaalustatud vitamiinirikas toit, rauapreparaadid ja B12 vitamiin suu kaudu juurde. Enamasti paraneb hemoglobiini näit mõne kuu jooksul.

Lugupidamisega
Marge Kütt