õhupuudus koormusel ja köhahood 06.05.02 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 30-aastane naine. Mul on diagnoositud kroonilist bronhiiti, kuid kopsuröntgen on alati korras olnud. Tunnen aga tugeval koormusel, kuidas hakkab hinge matma, eriti näiteks trammi peale joostes või kiiresti kõndides ja samal ajal rääkides. Siis saan tugevast hingeldusest lahti nii, et panen käe suu ette. Eriti raske oleks nagu välja hingata, kuid nn pihku hingamine pisut aitab. Ka tulevad mulle vahel seletamatud köhahood: köha hakkab vaevama seni, kuni köhin ennast hingetuks, ahmin õhku ja pea hakkab ringi käima. Sagedamini ka peale koormust või mingit ärritumist näiteks. Vereproovid on kõik enam-vähem normi piires. Mingeid põletiku näitajaid ei ole. Kas ma peaksin arsti poole pöörduma ja kas kopsuarsti juurde on võimalik minna ilma saatekirjata (perearst läks dekreeti, kuid hood on just viimasel ajal sagenenud)? Praegu elan ka tegelikult üsna pingelist tööelu. Kas nende koormusel tekkivate hingeldushoogude vastu on võimalik saada mingit abi, elu on ju paratamatult kiire? (Oluline on vist ka see, et isal oli astma ja tuberkuloos, suri aastaid tagasi). Tegelen mõõduka liikumisega, mitte eriti palju, iga päev kõndi kuni tund.

Ette tänades ja ilusat kevadet soovides

H.

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Teie kirjelduse järgi kahtlustan Teil astmat, seetõttu peaksite kindlasti arsti poole pöörduma, et vajalikud uuringud teha. On küll nii, et kopsuarsti juurde on eelnevalt vaja perearsti saatekirja, arvan, et Teie perearstil on asendaja. Kui soovite pöörduda kopsuarsti poole Tartus, siis saate vastuvõtu aja kokku leppida telefonil 318-911.