Krooniline bronhiit 04.03.02 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere,

olen 30-aastane naine. Olen olnud kogu elu hädas korduvate köhahoogudega. Päris imikueas oli mul kahepoolne kopsupõletik ja astmaatiline bronhiit. Hiljem, koolieas diagnoositi korduvalt bronhiiti. Isal oli tuberkuloos ja kopsuastma.

Paar aastat tagasi pani perearst mulle diagnoosiks "krooniline bronhiit", sest köhahood korduvad sageli. Alati on köha nii tugev, et kahtlustatakse kopsupõletikku, kuid kopsuröntgen on alati normi piires olnud. Ise olen sagedase köha ja külmetusega harjunud, enamasti möödub see iseenesest paari-kolme nädalaga. Hakkan suhteliselt kergesti hingeldama ja köhima, öösiti higistan, ehkki mul on külm. Kas need nähud võivad bronhiidiga seotud olla? Ise ei ole ma kunagi suitsetanud, olin küll ilmselt lapsepõlves passiivne suitsetaja, toitumine on ka suhteliselt tervislik. Kuivõrd tõsiselt peaks sellesse diagnoosi suhtuma? Kas selline korduv bronhiit võib viia mingisuguste tõsisemate tagajärgedeni? Kas oleks vaja mingeid lisauuringuid?

Aitäh!

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Selliste kaebustega peaksite kindlasti pöörduma kopsuarsti vastuvõtule, et täpsustada diagnoosi ja teha hingamise funktsionaalsed uuringud. Seda enam, et olete noor ja ei tohiks küll kergesti hingeldama hakata.