klamüüdia 19.02.02 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Kui vereproov oli klamüüdia suhtes positiivne, kas on siis igal juhul vaja hakata antibiootikumidega ravima? Lapsel on olnud nädal aega küllaltki tugev köha, aga palavikku ei ole ja nüüd on hakanud paranema sinepiplaastri ja ravimtee tulemusena. Küsimus selline: Kuidas ikkagi tehakse kindlaks, et klamüüdia kahjustab kopse ja et see ei ole tavaline külmetus, mis lastel ikka esineb? Ei taha ju kohe neid antibiootikume andma ka hakata.

Ette tänades!

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Kõik, mida kirjutate, on õige. Ravime siiski haigust, mitte vereproovi. Vereproovi järgi näeme, kas seal esinevad sellise rakusisese batsilli nagu Chlamydia pneumoniae antikehad. Antikehade tiitrite tõusu järgi otsustame, kas on tegemist ägeda, mööduva või vaibunud infektsiooniga ja otse loomulikult on kõige tähtsam haiguse kliiniline pilt ja sümptomid. Eelkõige on oluline õige diagnoos ja siis ravi. Olemasoleva info põhjal rohkemat lisada ei oska.