Kopsupõletiku- järgselt rinnus valus 08.03.13 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Kaks nädalat tagasi diagnoosis perearst mul kopse kuulates kopsupõletiku. Põletikunäitaja oli 130. Määras 7 päevaks antibiootikumiravi Zinnatiga. Ravi mõjus üsna kiiresti. 3. päevaks oli palavik kadunud, samuti läks köha iga päevaga paremaks. Kopsupõletikust andsid aimu aimult üksikud pisted rindkeres ja veider ebamugavustunne. Pärast kuuri lõppu käisin taas perearsti juures kontrollis ja arst jäi minuga väga rahule. Ka põletikunäitaja oli korras. Mure on aga selles, et need üksikud pisted muutusid mõne päeva pärast hullemaks. Algul oli pigem paremas seljaosas valulik, aga see kiirgab vahel külge, vahel rinna alla. Õnneks köha on samahästi kui kadunud, sest köhatamine/aevastamine/naermine on ikka väga valusad. Ka hingata ei saa nagu täiel rinnal ja magamisasendi leidmine on ka valulik. Seetõttu läksin arsti juurde tagasi, kartes, et on kopsupõletik tagasi või lisandunud sellele pleuriit. Kuulamisel ei leidnud arst midagi kahtlast ja kombates ei olnud ka otseselt valus. Põletikunäitaja oli 8, igati normis, palavikku pole, isu on hea. Ta ei osanud otseselt midagi halba arvata ja soovitas valu korral paratsetamooli võtta. Kuna täna on kolmas päev, kui see valulikkus kestab ja see tuletab end praktiliselt iga hingetõmbega meelde, siis teeb natuke murelikuks. Kas see kuulub ikkagi paranemisprotsessi sisse? Arst ei maininud kordagi röntgeni tegemise vajadust ja ei osanud seda ise ka nõuda. Kui seda ebamugavustunnet ei oleks, siis tunneksin end üsna hästi juba. Ei tahaks hästi perearsti juurde tagasi minna, aga EMOsse minekuks ei ole ka nagu põhjust. Palun väga Teie arvamust.

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Minu arvates on kopsupilt ikkagi vajalik teha, sest kopsupõletiku diagnoosimiseks on nõutav infiltraadi olemasolu rö-filmil. Seda enam kui on kaebused, mis teil valu näol on jäänud. Võib olla ei olegi põhjus kopsudes, aga ka see arvamus saaks korras kopsupildi näol siis kinnitatud. Kui kaebused püsivad, siis pöörduge kopsuarsti juurde. EMO-sse ehk tõesti ei ole esmase külastusena vaja pöörduda.