hingeldamine 02.04.01 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Olen 27 aastane ja enda arvates päris terve inimene. Minu isapoolses suguvõsas on palju astmahaigeid ja ka minul oli 5-aastasena selleks kalduvusi, kuid Taevaskoja männimets õnneks aitas. Siiani olen elanud täiesti probleemidevaba elu ja käinud pidevalt aeroobikatrennis, kuni poole aasta eest tundsin keset trenni äkki, et ei saa enam õieti hingata ja silme eest virvendab. Tulin selleks korraks kohe koju ja pidasin nädala vahet. Kuid siiani ei suuda ma enam korralikku koormust taluda, bussi peale jooksminegi paneb hingeldama, aga mitte kiunuvalt, nagu mu sugulased. Mitte mingeid kahinaid pole kuskilt otsast kuulda, lihtsalt ei jaksa hingata. Perearst ei osanud kah midagi tarka öelda. Kas on ikka muretsemiseks põhjust?

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Üks astmat vallandavaid faktoreid on koormus, mis sageli esineb noortel inimestel, isegi tippsportlastel. Sellisel juhul teeme koormusspirogrammi, mingeid kahinaid ei pruugigi olla. Kui koormus paneb Teid hingeldama või õhupuudust tundma, siis ikkagi ärge muretsege, sest isegi kui see on tingitud astmast, siis ei pea te oma elus millestki loobuma, vaid enne koormust ravimeid tarvitama. Võin oma kogemustest öelda, et nii või teisiti võite spordis häid tulemusi saavutada. Siiski soovitan eriarsti konsultatsiooni, meie haiglas on vastuvõtule registreerimise telefon 449-911.