Kopsuvähi varane avastamine 23.03.12 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on kaks küsimust.
1. Leidsin internetist, et USA-s on olemas ja kasutusel üks vereanalüüs kopsuvähi varaseks avastamiseks nimega EarlyCDT. Kas on mingi võimalus ka Eestis seda testi lasta teha? Kas on plaanis kasutusele võtta?
2. Suitsetasin 20 aastat rohkem kui paki päevas ja jätsin maha 9 aastat tagasi. Mingeid kaebusi (köha, hingeldust) pärast seda olnud ei ole. Suitsetajast isa suri kopsuvähki (73 a.). Kas mul oleks mõtet kuidagi kontrollida ennast kopsuvähi suhtes ja kui, siis milliseid uuringuid ma peaksin tegema ja millises vanuses?

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Early CDT test määrab autoantikehased, mis tekivad vastusena kasvaja antigeenile. Minu teada EEstis seda testi pole võimalik teha, ka USA-s on see üsna kallis. Autoantikehad ilmuvad ca 5 aastat enne kui kasvajakolle visuaalselt muutub nähtavaks. Nähtavaks muutub kasvaja 5-7 mm suurusena. Kirjanduse andmetel varane avastamine vähendab vähi suremust ca 20%. Eestis tehakse veres kasvajate antigeeni (kutsume kasvajamarkeriteks)määramist, kuid ainult nende alusel ei saa siiski diagnoosi panna. Teie vanuses kopsukaebuste puudumisel oleks otstarbekas kord aastas teha kopsuröntgenfilm ja hingamise funktsionaalsed uuringud, et hinnata bronhide läbitavust, kuna kuulute riskigruppi suitsetamise tõttu.