Astma hormoonravi 31.01.12 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Tahaksin küsida, kas astma kiire diagnoosimine spirograafia põhjal ja kohene hormoonravi määramine on adekvaatne või peaksin igaks juhuks püüdma konsulteerida ka teise arvamuse saamiseks? Iseenesest tundub olema kõik õige, kuid diagnoos minul ja teimeeas tütrel sisult samane ning kohe hormoonravi ( küll üsna nõrk, 100-ne Foster) igapäevaseks määratud. Arsti hinnangul haigus geneetiline, kuid äkki on siiski mingeid keskkonnamõjureid, mida ka uurima peaks ? Seened vmt? Kas ju kiiresti kujuneb hormoonravist sõltuvus? Kas on mingeid muid võimalusi ja millised tagajärjed on ravist loobumisel?

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Kui patsiendil on sagedased kaebused ja astma on objektiivselt diagnoositud, siis on igati õige ravi inhaleeritavate hormoonidega, kuna atma puhul on tegemist bronhide lokaalse põletikuga. Foster on kombineeritud preparaat, kus üks komponent on bronhe lõõgastava toimega ja teine komponent on inhaleeritav hormoon. Mingit sõltuvust hormoonravist ei tule. Kardan, et olete ärev seetõttu, et ajate segamini süsteemse hormoonravi (võetakse suu kaudu) ja lokaalse toimega sissehingatava hormoonravi, mis on võrredes tablettraviga annustatuna mikrogrammides ja toimib lokaalselt. Kuna astma puhul on bronhide limaskest ülivastuvõtlik igasugustele keskkonnaärritajatele, siis on väga oluline just hormoonravi sisse hingata, et seda ülivastuvõtlikkust maha suruda. Ravist loobumisel on tagajärjed sellised, et astmakaebused tulevad tagasi.