Lapsel rögane köha, mis ei lähe üle. 08.03.11 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Küsimus siis selles, et laps 1a ja 6 kuune jäi esmakordselt haigeks, põdes haiglas kõhuviirust (26.-29. jaanuar) ja ilmselt haiglast saime uue viiruse-adenoviiruse (1.-9. veebruar). Olime haiglas, avastati ka, et maolukuti jääb pikaks avatud, seega peale köhimist tekkis alati okserefleks, sellest saime terveks. Adenoviiruse tüsistusena tekkis bronhiit, saime koju ja ravisime aurutegemise teel, Ventoliniga. Köha kadus nädalaga ja siis 25. veebruaril algas taas köha, ainult rögane. Oleme lastearsti juures kuulamas käinud nädalas 2 korda, bronhiiti ei ole ja kopsud puhtad. Millest selline röga tekkimine siin kurgus küll võib olla? Lastearsti ütles, et uue viirusega tegemist ei ole, ei ole lapsel ka muid sümptomeid, rõõmus, palavikku pole, nohu ka mitte, ainult see röga (kõla järgi nagu suitsetajatel hästi lahtine), aga ei jää vähemaks, nüüd siis pea 2 nädalat nii. Lastearst arvas, et üks võimalus teha veel külgröntgenpilt, et vaadata anatoomiliselt hingamisteid, aga hingamisraskust tal ei ole. Palun Teie arvamust.

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Võimalik, et tegemist ninaneeluköhaga, mille põhjus on ülemistes hingamisteedes (nina, kurk). Alati ei pruugi nohu ollagi. Soovitan selles osas üle vaadata nina-kõrva-kurguarstil. Võimalik ka postinfektsioosne köha, mis kestabki pikemat aega peale mitmete viirushaiguste põdemist. Oluline on see, et laps on rõõmus ja mingeid muid sümptomeid ei ole, mis näitab, et midagi tõsist küll olla ei tohiks. Kui probleemid ei kao, siis soovitan pöörduda lastepulmonoloogi vastuvõtule