Mükoplasma köha 27.01.11 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Olen lapsena põdenud astmaatilist bronhiiti ning olen ka praegu pea-aegu iga aasta bronhiidis, mis ilma antibiootikumideta üle ei lähe.
Eelmise aasta 10.detsembril külmetasin ning 13.12. jäin köhasse (nohu ega kurguvalu polnud). Olin nädala kodus ja kasutasin käsimüügiravimeid, kuid kuna paranemist ei järgnenud kirjutas perearst mulle 10-ks päevaks (21-30.12) Doxy-M. Köha leevenes, kuid päris üle ei läinud. 01-04.jaanuarini käisin tööl, misjärel haigestusin uuesti - seekord viirusesse - valus kurk, siis nohu ja lõpuks köha ägenemine. Käisin uuesti perearsti juures ning 7.-13. jaanuarini võtsin clarithromycini (7 päeva 2 tbl päevas, ravimi nime ei mäleta). Röntgen oli leiuta ning veri (näpu otsast) korras. Kuna köhisin endiselt, siis pöördusin perearsti poole, kes tegi veenivere, kus avastati, et mükoplasma IGA antikehade arv oli suurenenud (19,3); läkaköha ja klamüüdia olid normis. Perearst määras 21. päevaks Klacid SR.
Praegu köhin suhteliselt harva, kuid köhahood on ägedad ja köha on kinnine. Rindkeres roiete piirkonnas on katsudes ja sügavalt hingates kummaline lihasevalu sarnane valu.
Kas tegu võib olla mükoplasma köhaga ning kas veel 21. päeva on ikka hea antibiootikume võtta - olen neid juba 17 päeva enne söönud?

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Kuna põete sageli bronhiite, siis soovitaksin teil pöörduda kopsuarsti vastuvõtule, et uurida kroonilise kopsuhaiguse (kr. bronhiit,astma , kr. obstruktiivne bronhiit) suhtes. Seda enam, et pikaajalise antibakteriaalse ravi tulemusena ei ole köha kadunud ja esineb ägedate hoogudena. Ei ole võimalik öelda, kas teie köha on tingitud bakterist nimega mükoplasma, kuna antikehade tiitri ühekordne määramine ei ole diagnoosiks küllaldane. Teie kirjast lähtuvalt pean praegu olulisemaks täiendavaid uuringuid kopsuarsti juures