Kopsu-uuringu vastus 22.01.11 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tänan Teid vastuse eest, mille sain 27.12.2010.
Sellele järgnev küsimus on: kas peaksin uuesti minema kopse kontrollima? Kui tihti tohib röntgenis käia? Kas kõik need tagasihoidlikud muutused viitavad mingile kopsuhaigusele?
Mure on selles, et eelmisest sügisest saadik tunnen rinnus piinavat raskust, kohati on selline tunne nagu jääks söök rindu kinni. Sama valu kiirgab keset selga. Olen kuulnud, et kopsuvähi puhul võib ülaseljas valutama hakata.
Täna tehti gastroskoopia, määrati kolmikravi, sest ilusa nimega bakter on avastatud. Muud tõsist ei leitud. Kui kolmikravi enesetunnet muudab, olen rahul. Kuid kui see tuim valu rinnus (täpselt keset rinda tisside vahel) kestab, kas peaksin ikkagi kopse edasi uurima?
Või hoopis südant?

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Ilma kopsupilti nägemata ei saa anda soovitusi edasiseks täpsustavaks uuringuks. Raskustunne rinnus võib olla mitmesuguste haiguste väljenduseks, sh. südamehaiguste korral. Kopsuvähi korral valu esinemine viitab kaugelearenenud haigusjuhule või kopsukelme haaratusele, tavaliselt on siis ka radioloogilised muutused juba röntgenfilmil näha. Tulge vastuvõtule. Röntgenuuringuid tohib teha just täpselt niipalju nagu neid on vaja. Tänapäeva aparaatidega mingeid piiranguid ei ole, kiirguskoormus on viidud minimaalseni