2 aastane laps köhib suvest saadik 21.12.10 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere. Minu 2aastane tütar haigestus tänavu aasta esimesel soojal (kuumalaine) päeval kui hakkas tõeline suvi. Köha kestis 2 kuud, kuna perearst arvab, et võib olla astma (kuna minu vennal diagnoositi 20aastaselt astma) saatis meid lastearstile. Võeti anlüüsid allergiale erinevatele ja samuti mükoplasmale, kõik oli korras ja soovitati füsioloogilisega aure teha, meil aparaat kodus. Kui laps 1a ja 2kuud oli, oli meie esimene külastus kõritursega haiglasse, oli ka teist korda kõriturse, aga saime kodus hakkama (ise olen intensiivravi õde). Rinnapiima sai ta 5,5 kuud, hiljem Aptamil Peptit, kuna oli piimatoodetele allergiline, nahalööve.
Nüüd siis ajab meid üks haigus teist taga, vahepeal saime olla 2 nädalat ilma köhata ja jälle kurk haige, punane ja 1päevane palavik. Jälle 2 nädalat terve, kui jällegi kurguhaigus kallal. Kaks kuud tagasi haigestus tütar peaaegu kõritursega, aga päris mitte, siis köhis 2 nädalat, kui köha muutus järjepidevaks, suud enam kinni ei pannud, läksime haiglasse ja diagnoositi obstruktiivne bronhiit. Öeldi, et kui seda sama haigust esineb 3 korda aasta jooksul, pannakse astma ravi peale. Peale haiglaskäiku pole siiani köha möödas, lisandusid järgmised viirused, arvatavasti saime angiini, mille peale sõime ab. Augmentini. Kui olime kolm päeva Augmentini söönud, ilmus palavik 38.6 , paratsetamooliga ja vee joomisega taandus ja oli üks õhtu vaid. Köha veelgi tugevnes ja tihedamalt köhib, tekkis hirm, et taas haiglaminek. Hakkasin ise kodus Ventolini auru tegema, mis aitab hästi, köhib nüüd harvem. Käisime nüüd arstil ja kopsupilt on korras, analüüsid verest korras, nagu terve oleks, aga köhib nagu põrguline. Saime perearstil tabl. Montelukast 4mg. sööme nüüd neid, lisaks teeme sinepi kuumajalavanne, nn. vietnamisalvi varvastevahele, neli ühes(mesi,sinep,õli,viin) mähis rinnale, neid kõiki juba 1 kuu teinud. Aru ei saa miks köha paremaks ei lähe ja terveks ei saa. Kas väljas käia üldse ei tohi?

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Kuna olete ise tihedalt meditsiiniga seotud, siis palun lugege dr. Maire Vasara artiklit Eesti Arstis, mis avaldati 2009.a., mis käsitleb kroonilist köha lastel. Kindlasti on see number teie haiglas olemas. Seal on väga hästi ja põhjalikult teema selgitatud. Kuna minul kogemust nii väikeste laste ravimisel ei ole, siis soovitan pöörduda lastepulmonoloogide vastuvõtule. Aga kuna olete meedik, siis julgen oma arvamuse siiski öelda. Kroonilise köha puhul aitab hästi teie poolt mainitud astmaravi ehk siis inhaleeritav hormoon. Kirjutate, et ventoliin aitab, mis näitab, et köhal on spastiline komponent. Lisaks kirjutate, et haiglas diagnoositi obstruktiivset bronhiiti, mis veelgi kinnitab, et astmaravi võiks olla tulemuslik. Minu arvates ei ole õige väide, et alles peale 3.-ndat haigestumiskorda on õige aeg astmaravi alustamiseks. Vähemalt täiskasvanute puhul me küll sellist piiri ei ole pannud. Soovitan ka kurguarsti konsultatsiooni, et välja lülitada ülemistest hingamisteedest tingitud köhasündroomi. Aga siiski lastekopsuarstide konsultatsioon oleks otstarbekas, et kindlasti lapsele õige diagnoos panna.
Toredat aastalõppu ja head uut aastat!
Hille Lill