Valu rindkeres ja köha 17.06.10 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Mul on selline mure, et mul on pidev valu rindkeres, köha juba ei tea mis ajast, väsimus, kätel on veresooned pidevalt väljas, seljavalud, vahel oksendan...Olen suitsetaja ja vahel on küll selline tunne, et suits hakkab vastu. Pikki maid ei saa jala käia, kuna selg hakkab kohutavalt valutama ja mulle meeldib jooksmas käia, alati pärast jooksmist on mul paremas õlas tugev valu ja hingamine on mul ka raske...Need haigushood ei sega mu igapäevaseid tegemisi, aga siiski häirivad.
Mis mul viga võib olla?

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Kuna andmed on väga napid, siis ei saa ma öelda, mis haigus on kaebuste põhjuseks. Olete väga noor ja küsimuse kirjelduse järgi on teil krooniline köha. Põhjus võib olla suitsetamises, aga võib olla tingitud ka mõnest haigusest. Nt. üks sagedasemaid kroonilise köha põhjusi võib olla astma. Astmal võib olla väga mitmesuguseid avaldumisvorme, üks neist nn. köhavariantne astma. Kui peale pingutust esinevad hingamisraskused ja õhupuudus, siis võib olla tegemist nn. pingutustüüpi astmaga. Valusid õlas ja rindkeres ei oska küll kopsuhaigusega seostada, aga kontroll rindkere röntgenülesvõte on vajalik. Kõik need diagnoosid on oletuslikud ja vajalikud on täiendavad uuringud. Olen arvamusel, et kõik kroonilise köhaga haiged peaksid pöörduma kopsuarsti vastuvõtule.