Kopsu trombemboolia järnge dieet ja vitamiinid 10.05.10 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Abikaasal tekkis jala süvaveeni põletikust tromb, mis jõudis kopsuarteritesse, tekkis trombemboolia koos kopsupõletikuga. Praegu kodusel ravil. Raviks oli hepariin ja nüüd Marevan. Küsimus: missugused toiduained peaksid olema toidusedelist välistatud ja milliseid vitamiine tohib (kui üldse) kasutada? Samuti ravimtaimed - mille suhtes tuleks olla tähelepanelik. Liikumine ja autosõit - kas lubatud? Raskuste tõstmine? Haiglast ühtegi juhendit kaasa ei antud.

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Antikoagulantravi ( varfariin e. teil firmanimega marevaan) on kõige olulisem kopsuarteri trombemboolia ravis. Ravi eesmärk on takistada trombi teket, see ei lüüsi ega vähenda juba olemasolevat trombi. Varfariin on K-vitamiini antagonist, mis takistab K-vitamiinist sõltuvate verehüübimisfaktorite sünteesi. Varfariinravi jälgimiseks hinnatakse vere protrombiini aega, selleks kasutatakse INR määramist. See peaks olema vahemikus 2-3. Kuna varfariin on K-vitamiini antagonist, mõjutab INR väärtusi ka tarbitud toidu K-vitamiini sisaldus. Rohkelt K-vitamiini ( seega suurendavad INR väärtust) sisaldavad mustsõstar, kiivi, kapsas, viinamarjad lehtsalat, porru, herned, roheline sibul, till. Köögiviljade puhul võib lähtuda järgmisest reeglist: rohelisi vähe, värvilisi palju. On mõned ravimid, mis tugevdavad varfariini toimet, nt. antibiootikumidest sageli kasutatavad erütromütsiin ja klaritromütsiin; samuti kilpnäärme asendusravis kasutatav türoksiin ja maohäirete puhul kasutatav omeprasool. Aspiriin ja ibuprofeen tõstavad varfariiniga seotud veritsusriski. On ka ravimeid, mis varfariini toimet inhibeerivad, nt. mitmed rahustava toimega preparaadid. Kui kasutate mingeid ravimeid, siis kindlasti informeerige oma arsti. Kõige olulisem on hoida INR 2-3 vahel ja ravida süvaveeni tromboosi, kuna enam kui 90% juhtudest pärineb tromb alajäsemete veenidest. Selles osas aitab teid kindlasti veresoontekirurg. Muus osas tuleks teil lähtuda trombemboolia riskitegurite vältimisest: nt. suitsetamine, ülekaal, pikemaajaline liikumatus, hormoonasendusravi menopausis ajal, pikad lennureisid. Liikumine ja autosõit on lubatud, pikaajaline tunde kestev istumine mitte. Ma ei tea, mida mõtlete raskuste tõstmise osas, aga arvan, et igapäevaelus vajalik poekoti raskuse kandmine ei tee midagi halba. Kui teil esineb kroonilisi haigusi, siis peab meeles pidama, et tromboosi risk on suurem. Kokkuvõttes on kõige tähtsam adekvaatne marevaani annus (INR 2-3) , st. et regulaarne kontroll on vajalik.

Vabandan vastuse viibimise pärast ( olin Eestist ära).Hilinenud vastuse võin korvata konsultasiooni ja vastuvõtuga, kui te seda vajate.