Vere köhimine 22.02.09 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Küsimus kummaline ehk,aga tahaksin mingit loogilist vastust.Nimelt see juhtus 2 aastat tagasi.Oli suur sünnipäevapidu keskealisel naisel,kellel ka üleminekuperiood.Peo käigus sai ikka kõvasti ka napsu võetud.Järgmisel 3 päeval kogu aeg käisid külalised ja ikka sai joodud,nii et ka paha oli olla.(Ei ole muidu mingid joodikud )Siis sai ette võetud korralik matk,kus tuli ka üles mäkke mitmel korral ronida.Niigi oli ju kehv olla ja pingutada tuli nii,et nahk seljas märg.Ajas paar korda äkitselt väga tugevalt köhima.Jõuti koju,käidi dussi all ja korraks sai pikali visatud.Kui ülesjärsku üles tõusin.tuli jälle köha ja nagu oleksin rosinakese kätte köhinud ja peale selle hakkas suust verd tulema.sülitasin seda ikka välja,aga muudkui tuli juurde.nagu mulises kõik kurgus,Võtsin 2 rahustavat tabletti sisse ja istusin vaikselt tugitooli.Arsti ei kutsunud.Siis jäi järele.Käisin kohe paari päeva pärast arstil.,tehti kopsuröndgen ja käisin ka kompuuteruuringutel.,vereproovid olid ka korras.Ühesõnaga olid kõik näitajad normi piires.Tegu ka suitsetajaga.Enne seda sai oldud liikuv ja aktiivne inimene,kes käis trennis ja elas.Suitsetamine sai maha jäetud,nüüdseks juba 2 aastat siis.Liikuda ja liigutada ei juölge,psüühikas on selline jube sasipundar,kõike kardan,kogu aeg ilastan kätt,et äkki veri.Igemetyest kah vahel tuleb,kõik ajab lihtsalt hulluks.Ei julge enam trepist kah kiiresti käia.Midagi ei julge,eölada ei julge.Kuidas seda kõike seletada ja kas on mingi võimalus,et ma tegelikult võiksin trenni teha ja isegi suitsetada ja sünnipäevadel pojkaali shampust juua.Kõike kardan.,Suitsetada ma enam ei tahakski,aga seoses sellega olen 15 kilo juurse võtnud,inetu ja kõike kartev .Nüüd jaksan seda vähem ja ei tunne ennast täisväärtuislikuna.Mingi kala istunb mu ajus.Kopsuarst ütles,et kõike võin teha,aga ei tea millest,vist pingutusest,aga kui jälle tuleb????Või ikkagi oli see joomisest tingitud>? Palun väga,kui võimalik,vastake! Ootan!
Lugupidamisega
kurb naisterahvas

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Vereköha episoodist on möödas 2 aastat. Tookord sai Teie tervis kontrollitud ja kopsuhaigus sai välja lülitatud. Nii saan aru kirjast. Seega võib olla päris rahulik, kuna 2 aastat vereköha ei ole kordunud. Tagantjärele võib mõelda ka nii: 1) kust see veri siis täpselt ikka tuli, kas kopsust või maost. Kirjeldate, et sülitasite verd suust välja. Praegu ei saagi seda enam täpselt teada. Sagedaseimad vereköha põhjused on kopsuarteri trombemboolia, vähk, tuberkuloos, kopsupõletik, ka äge ja krooniline bronhiit. Aga ka südamehaigused, (nt. kõrge vererõhk) verehaigused, hüübimishäired, jne. Aga ka võõrkeha aspiratsioon ja rindkere trauma, mida napsipidude käigus võib juhtuda. Filosofeerin: nt. napsipeo ajal läks miskit kurku ja tekkis tugev köha, tõusis vererõhk ja kopsutorude seinas läks mõni väike veresoon katki. Aga see ei tohiks olla hirmu põhjuseks. Elage edasi aktiivset elu, liikuge käige trennis (seda enam, et on kaalu tõus). Suitsetama pole vaja hakata, aga pokaali vahuveini võite sünnipäeval võtta. Kui hirmust ei saa lahti, siis tuleb abi otsida. Mina ei näe küll põhjust , et peaks kartma vereköha kordumist.