Astma? ja allergia 17.12.08 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Käisin täna 10 aastase pojaga Tallinnas pulmonoloogi juures. Tehti allergia testid ja selgus, et lapsel on tugev merisea, kase, lepa ja sarapuupähkli allergia. Pojal on köha olnud ca 3-4 kuud (augustis 2008 ostsime merisea). Meile öeldi, et peame meriseast kiiresti vabanema. Tehti ka 2 erinevat puhumistesti, mille tulemusena öeldi, et lapsel on röga liikumas, aga ta ei jaksa seda välja köhida. Senini pole probleeme meie arust olnud. Umbes kevadest saadik teeb poeg sellist häält, nagu oleks raske olla st nagu hoiaks hinge kinni ja siis puhuks nina kaudu välja. Küsisin, kas ta hoiab hinge kinni, siis ta ütles et ei ja ta ei saa aru ise, kui seda teeb. Meile öeldi, et on astma esimene staadium ja seda ravima veel ei hakka. Kõigepealt tuleks allergia tekitajast st meriseast vabaneda.
Soovingi teada, kas on võimalik, et merisiga ja kask, lepp võivad astmat tekitada ning kas tõepoolest pole mingit muud võimalust, kui see et peaksime meile nii kalli looma ära andma? Olen suures segaduses ja oleks tore kuulda teise proffi arvamust. Kui on vaja, siis tulen kasvõi pojaga konsultatsioonile, et saada selgust ja kinnitust olukorrale.

Tervitustega
murelik ema

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Jah, merisiga, kask ja lepp ( palju teisi allergeene veel) võivad astmat tekitada, kui inimesel esineb ülitundlikkus. Seetõttu on kõige õigem allergeeni vältida. Merisea soovitan ära anda, mina ei näe küll muud võimalust.