vesi kopsudes 17.04.08 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Ei tea,kas pöördun Teie poole õige küsimusega,aga 75.a. mehel oli juba kolmas infarkt ja Tartus tehti operatsioon.Nüüd koguneb kopsudesse vesi ja seda tuleb eemaldada.Viimati leiti selle vee hulgast ka verd.Kas vee olemasolu kopsudes kahjustab ka kopse ja kui ohtlik on vere leidmine ning kas peaks pöörduma uuesti Tartu arstide poole või pole mõtet ja piisab maakonnahaiglast.Tänades H.

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Arvan, et tegemist on pleuraõõnde koguneva vedeliku e. efusiooniga (mitte kopsudesse oteselt, vaid kopse katvasse pleuralestmete vahele. Kui vedelikku on palju, siis tuleb seda evakueerida, sest suur kogus iseenesest ei resorbeeru ja põhjustab hingamisraskust. Vere esinemine trauma järgselt ( mida aga operatsioon kahtlemata on ) on võimalik ja sellest ei maksa väga häiruda. Väike kogus vedelikku aja jooksul resorbeerub ka adekvaatse kardiaalse ravi korral, kui tegemist on südamehaigusest tingitud efusiooniga. Vähese vedeliku esinemine pleuraõõnes kopse ei kahjusta, suur kogus surub kopse kokku ja tekib õhupuudus. Kui vedelikku eemaldamise ja ravi järgselt ikka pidevalt juurde koguneb, siis tuleb pöörduda kopsuarsti juurde, et selgitada,kas ei ole mingit muud põhjust.