Korduv spontaane pneumotooraks, SS 14.03.08 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 20.a. noormees. Pole kunagi suitsetanud, pikkust on 1.92m, kaalu 82kg. Olen kõhnapoolne kui mitte kõhn.
Viimased poolteist aastat kogesin korduvaid pneumotoorakseid paremal kopsupoolel. Korduvad õhkrinnad esinesid pooleteist kuni kahe kuu jooksul peale eelmist. Nii, et ühesõnaga selle pooleteist aasta jooksul kogesin ma nii umbes 8-10 õhkrinna seisundit. Enamus pneumotoorakseid olid kergekujulised, mis ei vajanud ravi. Korra olin dreenitud ning veetsin 4 päeva haiglas. Ühegi pnumotooraksi ajal ei esinenud hingamisraskusi ning enesetunne oli täiesti stabiilne.
4 veebruaril toimus toraskoopiline operatsioon parema kopsupoole asjus. Eemaldati võimalikult palju õhukotikesi, et vältida edaspidiseid pneumotoorakseid. Siiamaani on parema poolega kõik korras.
Paar päeva tagasi aga lõi valu vasakusse poolde, eriti õlga, valus on ka kummardades või väga sügavalt sissehingates. Lasin siis kohalikus haiglas teha pildid, vastus - kõik korras. Võibolla on tõesti siis seekordne pneumotooraks niivõrd väike, et jäi kahesilma vahele. Kuid karta on, et see ei viimaseks kuna pooleteist aasta eest tehtud CT näitas vasaku kopsutipus mõndasid subpleuraalseid bullasid.
Jaanuaris olin Tallinna Keskhaiglas uuringutel, kus kahtlustati Marfani sündroomi. Kuid EHHOK oli olulise patoloogiata. Sealt edasi saatekiri reumatoloogi vastuvõtulse Raynoud sündroomi kahtlusega. Reumatoloogi juures tehtud küünevalli kapilaaroskoopia näitas Süsteemse Skleroosi algeid. Reumatoloog ei julgenud veel paika panevaid järeldusi teha SSi asjus, kuid kirjutas välja 2,5mg Felodipinum tabletid Sekundaarse Raynoud raviks.
Olen lugenud netist, et harvadel juhtudel võib pneumotooraks olla põhjustatud SSist. Reumatoloog arvas, et SS ei põhjusta pneumotooraksit, tema arvamust jagas ka kopsuarst. Mida arvate teie ?
Milline on tõenäosus fibroosi kui ka teiste kopsuhaiguste tekkeks SSi korral
ning millised on üldse väljavaated SSi korral kui esinevad sellele iseärased kopsuhaigused?

Suured tänud!

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Antud juhul on pneumotooraksi põhjuseks olnud bullad, mistõttu teostati torakoskoopiline operatsioon. Noortel pikkadel saledatel meestel võib õhkrind tekkida ilma põhjust leidmata. Seetõttu ei saa kuidagi arvata SS selle põhjuseks, seda enam, et diagnoos pole ju kinnitust leidnud. Ka peale bullade pole kopsus ju muid muutusi leitud. SS ei saa pidada õhkrinna tekke põhjuseks Teie poolt kirjeldatu põhjal.