Kopsupõletik ja pleuriit 30.11.07 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Lp.Doktor!
Räägin lühidalt oma loo. Olen 38 aastane naine. Selle aasta suveni suhteliselt terve.Aga kõigest järgemööda.
Rohkem kui kuu aega tagasi tekkis mul õhtuti väike palavik, mis päevade möödudes vaikselt kasvas (37-38 kraadi). Tekkis jõuetus ning nõrkus. Ning ka palavik hakkas muutuma õhtusest järjest rohkem lõunaseks ning jätkas tõusvas tempos. Nii kestis kaks nädalat. Köha nagu polnud, pigem nõrk kurguvalu.
Peale kahte nädalat oli palavik juba väga kõrge(38-üle 39kraadi) ning otsustasin minna haiglasse. Külgedes oli valu, samuti hingamisel. Arst arvas, et pleuriit (ise arvan, et ennem oli võib-olla ka kopsupõletik). Kõrge palavikuga võitlesin haiglas kaks nädalat. Sain neli erinevat antibiootikumikuuri. Nüüd vist mikrofloora nii häiritud, et toit ei taha sees püsida. Praegu tulin kodusele ravile, kuigi palavik püsib ikka 37,5 ringis. Köha on ikka kinnine, kuigi kohati on natuke lahtisemaks läinud, aga ühes küljes ikka teatud asendis valud, raskenenud hingamine ning ka ninakinnisus.
Pean vist selgitama, et haiglas olin ma onkoloogias, sest suvel lõigati mul ajukasvaja, mis läks hästi.
Kuidas on selle haiguse (pleuriidi) kulg ning kaua see võib kesta?
Kas oleks vaja teha edasisi uuringuid ja kus saab neid teha?
Kas onkoloogilisel patsiendil on ravi raskem ? (Olen saanud kiiritust ja keemiat)
Kas pleuriit võib tekkida ka tuberkuloosist, kuidas kindlaks teha, millest see on tulnud, kuhu pöörduda?
Kas on kuskil võimalik saada taastusravi?
Ette tänades!

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Onkoloogilisel patsiendil võib haiguse kliiniline pilt olla veidi teistsugune, kuna immuunstaatuses on muutused. Enamik pleuriite on parapneumoonilised ehk siis esinevad koos kopsupõletikega . Pleuriit võib aga esineda ka kasvajahaigeil ja ka tuberkuloosihaigeil. Soovitan rindkere täpsemaid radioloogilisi uuringuid ( kompuutertomograafia), kui neid muidugi juba tehtud ei ole, et täpsustada, kas ja kui suures ulatuses on pleuraalsed muutused.
Kuna minu vastus hilines minu komandeeringu tõttu, siis võin pakkuda vastuvõtuaega, kui helistate telefonil 7 318 912 või registratuuri numbril, mis meie Tartu Kopsukliinikus on 7 318 911. Enne ikka täpne diagnoos ja siis alles ravi.