sarcoidos 28.02.07 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere Hille
Mul oleks mõned küsimused mulle diagnoositud haigusega.Läksin perearsti juurde kuna kõha oli jäänud pikemalt kestma ca 2 kuud.Algul rohkem, mõne aja pärast vähem aga ära ei kadunud.Taheti kirjutada antibiootikumid ja koju saata , aga siis tehti igaks juhuks ka kopsu röntgenpilt ja selgus, et pilt ei ole kaugelti korras.mingid kolded ja üle mõlema kopsu.saadeti siis kopsuarsti juurde kus tehti erinevad analüüsid.öeldi,et kopsumaht on langenud ca 15-20 %.(puhumistest)hapnikueraldamisega(kapis olles tehtud test) pidi aga asi normipiires olema.tehti ka CT ja bronhoskoopia, mis mõlemad viitasid sarkoidoosile, aga kindlat diagnoosi ei pandud. Järgmisena tehti histoloogiline uuring Hiiu Onkoloogia osakonnas. Nagu aru sain võeti tükk suurenenud lümfisõlmest kopsude vahelt, et välistada teiste raskete haiguste olemasolu.Sealt sain vastuse, et midagi halvaloomulist ei olnud ja saadeti tagasi kopsuarsti juurde ja öeldi et kuna seal lümfides mingid muutused on, et siis tuleb ka ravida.Kopsuarst mulle aga eriti mingit infot haiguse kohta ei andud ja määras ravi kuni 16.04-ni, siis läehn uuesti vastuvõtule,prednisolon 50mg päevas.Tehti ka veel lisaks üks vereanalüüs(sain aru vist et maksa näitajate kohta) Lehel on märgitud diagnoos järgmine: Sarcoidosis lymphonodorum mediastinii et pulmonum D 86.1

Tahaksin aga rohkem teada, millega tegu ja kas peaksin midagi oma elukorralduses muutma.Nimelt tegin varem päris suures mahus trenni, jõusaal ja poskimine.erilisi kaebusi ei olnud, järelemõeldes nagu liigesed oleksid natuke valutanud ja jalad põlvedest vahel kanged, vehel oli tunda ka võibolla nõrkust aga kuna tööl ja mujal pinge suur siis arvasin, et see on lihtsalt pingest või siis nädalavahetusel pingelangusest.
eelmise aasta lõpus esines mul aga pearinglust( nagu tekiks tasakaaluhäire aga nii hulluks siiski asi ei läinud)ja õhtuti magama jäädes tundsin nagu südamelööke üle kere ja ei saanud kuidagi magama jääda.Käsisin siis kardioloogi juures ja neuroloogi juures ja nemad diagnoosisid ärevushäired ja stressi ja kirjutasid rahusteid.kas sellised kaebused ei või olla seotud minu haigusega, kuna mingi aeg tagasi oleks mul nagu jälle samad enesetunded olnud.
Kas võin tarvitada samaaegselt selle ravimiga Xanaxit 0,5mg 3*1 tablett päevas?kuna olin üpris suures stressis.
Kas võin ja kui siis kui suures mahus trenni teha? suvel olid mõned korrad trennis kui nagu liiga akilisel või kui ei olnud ennast piisavalt soojendadu, olukorrad kus lõi nagu hingamise ja südmetöö sassi mingiks ca 5 sekundiks. väga ebamugav tunne oli.
ja oled lugenud erinevaid materiale sarkoidoosi kohta , kus räägitakse mingitest astmetest ja ulatustest, kas oskate öelda midagi minu seisu kohta nende andmete põhjal.
panin ka aja silmaarstile, mida kopsuarst soovitas.
Kas peaksin tegema ka lisak veel uuringud südamele?

Histoloogilise uuringu juurde oli veel kirjutatud järgmist, ei tea kas see on oluline info- alumised paratrahheaalsed lõmfisõmed ning bifurkatsiooni alused lümfisõlmed ehituslikult analoogsed, fibroseeruva sarkoidoosi puhuste muutustega.

Ette tädades
Tanel

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Tere Tanel,
Mul on väga raske sekkuda ja arvamust avaldada, kui olete juba ravil kopsuhaiguste eriarsti juures. Tartus on meil üldine põhimõte, et hormoonravi määrame haigele siis, kui esinevad kaebused ja muutused hingamise funktsionaalsete näitajate osas. Ainult radioloogiline leid, Teil siis lümfisõlmede suurenemine ja kolded kopsudes, ei ole kindlaks näidustuseks kohese ravi alustamiseks. Jätame haiged jälgimisele ja kontrollime dünaamikas, sest sarkoidoos võib ka iseeneslikult taanduda. Kui tahate sporti teha ja tunnete, et jõuate, siis nii tehkegi. Sarkoidoosi diagnoos ei ole vastunäidustuseks. Silmaarsti konsultatsioonile saadame me haiged siis, kui esinevad vastavad kaebused, rutiinina me teiste organite uuringuid ei tee. Astmete ja ulatuste ( nagu kirjutate) all mõeldakse staadiumi röntgenleiu alusel. Teil siis II staadiumi sarkoidoos. Xanaxit võite võtta. Rohkemat ei oska Teile kirjutada, selleks et arvamust avaldada, peaksid mul olema kasutada uuringute tulemused.
Hille Lill