KOK 12.06.05 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Lp. dr!
Kuna 90% Teie poole pöördunuist paistab põdevat uut moehaigust - kopsu- klamüdoosi, siis vahelduseks teist laadi küsimus: kas ma võin perearsti poole pöördumisel kasutada mõistet kroonil. obstr. kopsuhaigus ja paluda seda arvestada hüpertooniavastase ravimi määramisel kui:
- 50 a. tagasi rajati mulle tbc tõttu opi teel ekstrapleuraalne õlirind (õli ammu imendunud, tervis hea, röntgenipildil valge riba);
- suured pleuraliited;
- viimase 10 a jooksul tekkis pleuraõõnde 3 korral eksudaat (eemaldatud, bac. külv tbc tekitaja suhtes negatiivne, bronhoskoopia käigus täheldati bronhide/bronhioolide "segaminiolekut"); viimased 4 a. korras.
- pidev köha (võib olla hüpert. vastastest ravimitest):
Asi on selles, et perearst ei taha asendada tema poolt hiljuti määratud betaloc-zok´i, mis muudab mind absoluutselt jõuetuks, aga rõhku ei alanda (syst. päeva keskmisena 175, max 244).
Internetist loetu põhjal beetablokaatoreid pikaajalisi kopsuhaigusi põdenute ravil ei soovitata kasutada.
Kas ma võin talle öelda, et mul on KOK, või teen end tema silmis lihtsalt naeruväärseks isediagnoosijaks?

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Lp.küsija,
Teie küsimus on tõepoolest arukalt arutlev, seega teistmoodi küll.
Betaloci ei soovitata kasutada hingamisteede haigusi põdevatel haigetel seetõttu, et kliinilistes uuringutes on täheldatud järgmisi kõrvaltoimeid: sagedamini (st.>1/100 ja1/1000 ja