tuberkuloos 07.05.05 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

tere. Minul endal ja lähedastel pole tuberkuloosi olnud. Minu meelest on mind vaktsineeritud selle haiguse vastu ja kui ma õigesti mäletan peaks see veel kehtima. Aga küsin siiski :)
Minu tuttava tuttaval on tuberkuloos ja ta oli sellega haiglas. Ta töötas raamatukogus ja olevat saanud selle raamatu kaudu. Seega mõned küsimused.
Kas on mingi võimalus et vaktsineeritud inimene jääb tuberkuloosi? Ja kui tõenäoline on raamatukogust võetud raamatute kaudu saada tuberkuloosi? Või võib siiski rahulikult ikka laenutada?
Mind ootab ees millalgi nina operatsioon, kuna lapsena kukkusin ja nina on kõver aga operatsiooniga pidi ootama 18 aastaseks saamiseni. praegu on tihti natuke raske nina kaudu hingata ja tihti on nohu, väike palavik ja peavalud ja migreenihood. Kas sellise seisundiga võib tuberkuloos kergemini külge hakata?

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Tuberkuloosi haigestutakse siis, kui ollakse kontaktis bakterit eritava haigega, sest tuberkuloos on piisknakkus. Vaktsineerimine ei anna eluaegset kaitset. Raamatute kaudu tuberkuloosi ei haigestuta. Kui patsiendil on mingi haigus, mis nõrgestab organismi, siis haigestutakse ikka siis, kui esineb kontakt lahtise tuberkuloosihaigega. Nõrgestatud organism võtab kergemini nakkuse külge. Võite rahulikult raamatuid edasi laenutada.