Bronhopneumonia 21.09.04 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere Dr. Hille Lill!
Olen 20 aastane noormees.
Kuu aega tagasi külmetasin ning hakkasin köhima. Algul ei pööranud sellele suuremat tähelepanu, jõin teed ja panin öösiti endale pipraplaastri. Samas käisin edasi tööl, ning ei võtnud haiguslehte.
Kahe nädala möödudes haigus ei paranenud vaid hoopis muutus tugevamaks. Rögaeritus kasvas ja raske oli köhida. Käisin arstijuures, arst kuulas ning teatas et on bronhiit.
Kirjutas välja Doxy antibiootikumid.
Kui olin 7 päeva tablette võtnud ning olukord ei muutnud üldse paremaks, ning paremal pool rindkeres olid tekkinud valud, läksin tagasi perearsti juurde.
Arst kuulas ning ütles et kopsus pidi "kiuks" sees olema ja saatsi röntgenisse.
Röntgenis diagnoositi Bronhopneumonia.
Arst kirjutas välja Fromilid 500 antibiootikumid.
Nüüdseks olen neid 5 päeva võtnud, kuid minuarust ilma mingi tulemuseta.
Endiselt on paremas rindkere pooles valud. eriti köhides, ning kahisev ja rögane köha on.
Milles võib põhjus olla et haigus ei parane?
Tean et tervis ei ole koht kus kokku hoida aga natuke tusaseks teeb et 355 krooni pakk antibiootikumid ei mõju.
Lausa hirm tuleb peale kui kopsupõletikust lugeda, mis kõik võib sellega kaasneda...

Tervisi,
Madis

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Kopsupõletiku diagnoosimiseks on vajalik röntgenoloogiliselt sedastatav infiltraat kopsus. Paranemine sõltub põletiku ulatusest, haigustekitajast, rakendatud ravist ja haigest endast. Alati ei õnnestu haigustekitajat isoleerida, et määrata tema tundlikkus antibiootikumidele. Sellisel juhul alustatakse ravi ikkagi empiiriliselt ja hiljem kas jätkatakse või muudetakse. Kui empiiriliselt alustatud antibiootikumil on soodne mõju, siis seda jätkatakse kuni haige kaebused on taandunud ja vere põletikunäitajad kadunud. Ka radioloogiline infiltraat peab näitama regressrumistendentsi. Kui ravitulemust ei ole, siis tuleb ravi muuta. Kopsupõletikust paranemise jaoks on 5 päeva liiga lühike aeg, 2-3 nädala pärast võiks ehk oodata märkimisväärset enesetunde muutust paranemise suunas. Loodan, et tänaseks päevaks olete juba paranenud, noortel ja eelnevalt tervetel inimestel reeglina mingeid tüsistusi karta ei ole.
Kõike head,
H.Lill