klamüüdia 06.08.01 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere.Kas klamüüdia võib põhjustada pikaajalist kurguärritust ja sellest tulenevat köhatamist või köha?Eelnevad uuringud on teostatud(vereproov korras,röntgen kopsust korras,allergia testid neg.,nn.kurguproov bakteritele korras,astma kahtlust uuriti-ei ole)ja arstid ei oska arvata,millest see7-8 kuud kestev alaäge köha tingitud on?Tegu on 31a.mehega,kes ei suitseta ja töötab välitingimustes.

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Köha põhjusi on väga palju. Ka nn. atüüpilised bakterid, kuhu kuulub ka tekitaja nimega Chlamydia pneumoniae (kopsuklamüüdia). Selle kindlakstegemiseks määratakse kurgukaapest või rögast antigeeni olemasolu ja verest klamüüdiavastased antikehad. Tulemuste hindamine nõuab erialaseid teadmisi ja kindlasti ka haige eelnevat põhjalikku uurimist ja muude köha põhjuste väljalülitamist.