Klamüüdia ja mükoplasma? 16.02.04 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Laps( 11a) jäi haigeks 4 nädalat tagasi .Paar nädalat tagasi tehti vereproovid ja nüüd selgus ,et leiti klamüüdia ja mükoplasma pisikud.Enne vereproovi vastust tegi läbi antibiootikumi kuuri (seda nime ei mäleta enam) .Hirmus köha (kuiv ) kestis edasi ja palavik koguaeg 37,1-37,3.Sai köharohtu kõrvale ,mukaltini ja coldrex bronhot ,aga need ei mõjunud üldse.Siis arst kirjutas codipronti .Seda on võtnud nüüd 2 x päevas 10 ml 2 nädalat järjest.Köha oli koguaeg ühesugune ,hirmus sageli ja kuiv.Arst kirjutas uue antibiootikumi kuuri nüüd -clacid.Seda võtab 7 päeva.Aga murelikuks teeb see ,et palavik ikka iga päev 37,2 ja laps voodist ei tõuse ,4 nädalat juba .2 antibiootikumi kuuri on ära võetud ,mitte mingit muutust.Köha hakkas eilsest harvemaks jääma,aga palavik on edasi.Öelge palun,mis pisikud need klamüüdia ja mükoplasma üldse on?? Siit mõnest kirjast loen ,et see võib tagasi tulla või on raskesti ravitav.Lasel on ka astma ,raviks pulmikort 3 doosi p ja nüüd haiguse ajal ka bricanyl.Kas see klamüüdia annab ka edaspidi endast märku või saab sellest täiesti lahti??On võimalik ,et ka sellest antibootikumi kuurist veel ei aita???Kas jätab mingi jälje kopsu??Tänan.

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Kopsuklamüüdia ja mükoplasma on haigustekitajad nagu paljud teisedki. Sagedamini põhjustavad hingamisteede infektsioone, millede puhul sümptomid süvenevad aeglasemalt kui viirusnakkuste puhul ja haiguskulg on veniv, kestab pikemat aega. Nende haigustekitajate poolt põhjustatud nakkused on sagedasemad koolilaste seas. Vereproovis määratakse haigustekitaja vastaseid antikehi. Enam kui poolel elanikkonnast võib leida veres kopsuklamüüdia vastaseid antikehi. Kõige õigem diagnostika antikehade järgi on nende korduv määramine , nt. esimest korda haiguse alguses ja siis 10-20 ööpäeva hiljem, hinnatakse antikehade tiitri mitmekordset tõusu paarisseerumite vahel. Kui seda nii pole tehtud, siis veres leiduvate antikehade järgi diagnoosimine on mittetäpne, nagu juba kirjutasin esineb antikehi enam kui pooltel inimestel, samuti jäävad antikehad verre pikemaks ajaks püsima ja nii inimesed mõtlevadki, et sellest pole kunagi võimalik lahti saada. Samas võib esineda elu jooksul korduvaid haigestumisi. Eelkõige lähtub arst siiski haigustunnustest. Kuna kirjutate, et lapsel on ka astma, siis on võimalik, et astma on ägenenud ja ehk peaks korrigeerima ka astma ravi ja välja lülitama muud põhjused, mis võiksid anda temperatuuri tõusu, nt. lastel sageli kurgu-ninakõrvalkoobaste-kõrvapõletikud. Kopsuklamüüdia ja mükoplasma infektsioone ravitakse teatud rühma antibiootikumidega (siia kuulub ka klacid) keskmiselt 10-14 päeva. Mingit jälge kopsu ei jää, haigusest paranemine võtab veidi rohkem aega.