Raske köha 30.01.04 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen üheksateistkümne aastane tüdruk. Põen juba üheksandat aastat vahelduva eduga kopsuhaigusi. Algul olid tihedad kopsupõletikud ja bronhiidid, olin palju haiglas. Sel ajal veel perearsti süsteemi ei olnud ja käisin kogu aeg otse kopsuarstil. Edaspidi, kui perearstil käima hakkasin, algul mind ehmatas, et ta tihti lihtsalt kuulamise järel ütles, et on bronhiit. Vahel saatis ka vereproovile. Kaks aastat tagasi saatis ta siiski ka mu korra kopsuarstile. Asi oli sealmaal, et köhides hakkasin oksendama ja hing jäi täiesti kinni. Siis avastati mul kopsuklamüüdia...
Tegelikult tahtsin selleni jõuda, et olen päris noor ja väsinud neist nö viirusinfektsioonidest (nii kirjutab arst tavaliselt mu tõenditel), mis köhides väsitavad, magada ei lase ja hingamisele raskelt mõjuvad.
Praegu olen viimased paar nädalat vahelduva eduga haige, nt. minestasin, palavik on vahepeal olnud, ninast jookseb verd, tugev ja paks nohu (neid on veel palju- ei teagi kas neid omavahel kokkuviia saab)... Köha on selline, nagu hakkaks rinnaosast korraga raske ja ärritav, edasi on hingamisteedes see ärritus, ka õrn kähin. Köhahoog ise on kuiv ja vahepeal nii pikk ja väsitav, et raskendab hingamist. Samuti tekitab see okserefleksi. Õhtul magamaminnes on eriti hull. Niisuguseid hooge on mul ju varemgi olnud. Ja vahepeal on ikka tõesti raske hingata, teised ütlevad, et hingan kui vanainimene. Arst tegi vereproovi ja kopsupildi ja ütles, et kõik on korras, soovitas puhata, vitamiine ja köharohtu võtta. Seekord ei võta isegi antibiootikume...
Ma loodan, et saite mu kirjast midagi aru. Ma olen lihtsalt väga nõutu. Äkki peaksin lihtsalt rohkem perearsti usaldama, mul pole ta vastu midgi, aga ma tunnen end suluseisus- peaksin olema terve, aga noore inimese kohta hingan ja köhin imelikult. Äkki oskate mingit nõu anda? Aitäh!

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Kuna kaebate köha ja hingamisraskust pikema aja vältel, siis soovitan küll veelkord kopsuarsti poole pöörduda. Nii pikaajaliste kaebuste esinemisel peaks küll tegema täiendavaid uuringuid, et selgitada, miks te noore inimesena nii sageli haige olete ja kas ei ole tegemist mingi kroonilise kopsuhaigusega. Ma ei tea Teie elukohta, kuid kui soovite tulla Tartusse kopsuarsti konsultatsioonile, siis telefon, kus saate aja kokku leppida, on 7 318 911. Teie pikast kirjast jääb mulje, et peale vereproovi ja röntgenfilmi oleksid siiski vajalikud veel mõned täpsustavad uuringud.