klamüüdia, läkaköha 19.12.03 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere,
minu 15-aastane tütar köhib 6 nädalat. Palavikku pole olnud. Kuna köha oli vga tugev, kirjutas perearst välja Clacidi 10-ks päevaks. See mõjus hästi j alaps läks kooli. Mõne päeva pärast algas kõha uuesti, seekord juba raskemalt. Köhahooga tekkis hingamistakistus koos paanikahooga. Arst soovitas Ventolini siirupit. Alguses aitas. Ta läks kooli ( veerandi lõpp, tööd vaja teha) ja nädala pärast uus köha kuni oksendamiseni välja. Sai uue Clacidi 10 päevaks. Arvasin ise läkaköha, mul on see lapsena olnud. Oksendamine tänaseni meeles. Analüüsid näitasid klamüüdiat ja mükoplasmoosi. Oma harimatuses arvasin tänini,et need on sugulisel teel levivad. Loen nüüd Teie vastustest,et see pole sugugi alati nii. Läkaköha vastus pole tulnud veel. Lubati alles järgmisel nädalal.
Küsiksin:
1. Kui ohtlik on nakkus ja kaua ta on nakkusohtlik kaaslastele? Meil on mõni väike sugulane ja jõulud tulevad.
2.Kaua selline kõha võib kesta, kas saaks teha midagi üldtugevdavat (vitamiinid) Kas selle tagajärjeks võib olla astma?
3. Kas see haigus kordub?
Ette tänades:Ruth

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Klamüüdiapneumoonia, mükoplasmapneumoonia on haigustekitajad, mis kõige sagedamini põhjustavad ülemiste ja alumiste hingamisteede põletikulisi haigusi. Teie lapse puhul niisiis on tunnuseks äge retsidiveeruv köha. On üsna tõenäoline, et köha põhjustajaks on ka Bordetella pertussis e. läkaköha tekitaja. Klamüüdiapneumoonia ja läkaköha tekitajatest tingitud haiguse kliiniline pilt võib olla üsna sarnane., mükoplasmapneumooniast tingitud infektsioon paraneb üldiselt hästi, kergematel juhtudel ka ilma ravita. Läkaköha on üldiselt üsna nakkusohtlik, nakkavus kestab 5 päeva alates antibakteriaalse ravi algusest. Kui sümptomid on kestnud üle 3 nädala, ei ole haige iseoleerimine vajalik. Läkaköhast tingitud köha võib kesta 1.5-3 kuud.
Jah, elu jooksul võib haigus korduda. Äge infektsioon iseenesest astmat ei põhjusta, küll aga võib olla astmasümptoomide vallandavaks faktoriks või muidu juba olemasoleva stabiilse astma ägenemise vallandajaks. Teil on palju küsimusi ja ma tunnen, et pole selles osas kõige parem nõuandja, võiksite veel üle küsida ka nakkushaiguste eriarstilt. Selleks, et täpselt aru saada, missugune nendest tekitajatest on lapse köha põhjustaja, on vajalikud uuringute tulemused ja korduvate uuringute võrdlevad tulemused.