tsüstiline fibroos 02.12.03 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

tere
olen 35 a naine, mul diagnoositi mõni päev tagasi tsüstiline fibroos. pikemat aega olen kannatanud hingamisraskuste all ja viimasel ajal olen palju põdenud külmetushaigusi (kestev köha). kuna on tegemist ravimatu haigusega siis ainus ravi pidi olema ägenemise korral antibakteriaalne ravi. kas oskate soovitada midagi mis minu olukorda leevendaks? pean silmas hingamise kergendamist. samuti on mul iga päev väike palavik ja pidev väsimus segab töövõimet. mis parandaks sellises olukorras elukvaliteeti?

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Tundub veidi mittetüüpilisena, et mukovistsidoosi e. tsüstilist fibroosi nii hilja esmasena diagnoositakse. Peale antibiootikumide ägenemise ajal võiks lisaks soovitada röga veeldavaid ja väljaköhimist soodustavaid vahendeid, kindlasti paluge endale lasta ka õpetada hingamisvõimlemist ja drenaazasendeid, et soodustada ka sellisel toel sekreedi eemaldumist. Mõnikord on abi ka bronhe laiendavatest ravimitest- inhalaatoritest, nagu neid kasutavad astmahaiged.