allergia ja astma. 13.10.03 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Minu laps on 1,3 aastane. Kusagil 3-da elukuul avaldus tal piimavalgu allergia tugevalt, nii et pidin ka ise piimatoodetest loobuma, rinnaga toites. Lõpuks kui rinnaga toitmisest väheks jäi hakkas ta juurde saama sojavalguga rinnapiimaasendajat. Oleme 2 korral käinud ka allergoloogi juures (dr.Lehtmets)naha lööbe kaebustega ja saanud mõningaid hormoonsalve kasutada. Suvel hakkasin proovima allergoloogi soovitusel keefiri ja kuna nahaga mingeid olulisi lööbeid ei tekkin ud, lisasingi selle talle toidumenüüsse.
Pärast seda,viimased 3 korda (haige oli ta ka poole aastaselt mitmeid kordi järjest ja hingamise probleeme ei tekkinud), kui ta on haigestunud nohusse ja köhasse, on sellega kaasnenud raske välja hingamine. Mis on siis 2 päevaga mööda läinud, kuigi nüüd viimasel korral, mitte enam nii tõhusalt. Haiglasse pole veel pöördunud, sest jälgisin pidevalt last ja kuna magades oli tal hingamine normaalne, ootasin need paar päeva lihtsalt lapse paranemist.Raske hingamine avaldus rohkem lapse lapse füüsilise tegevusega.
Kuid nüüd kolmandal korral ei läinud see raske hingamine täielikult paari päevaga, vaid oli veel kergelt kuulda.
Nüüd mõtlen, et äkki on see tingitud toidu (mida olen erinevaid julgemalt hakanud andma)allergia ja haiguste koosmõju, sest kui rangelt toitu valisime, hingamis raskusi ei esinenud. Kas ma peaksin arvestama, et tegu on astmaga?
Millise arsti juurde ja mida peaks ette võtma. Räägin sellest kindlasti oma perearstiga aga vajan ka kõrvalseisja arvamust.

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Astma võimalusele tuleb mõelda küll, kuna lapsel on raskendatud väljahingamine. Ka füüsiline pingutus on astmat vallandav faktor samuti kui külmetushaigusedki. Soovitan pöörduda laste kopsuarsti juurde.