Liide kopsus 12.03.01 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Minu suguvõsas on mitu astmaatikut, ka mul diagnoositi lapsena astmaatiline bronhiit ning leiti kopsust mingi liide. Käisin siis mõned korrad laste sanatooriumis ning pärast seda soovitati tegeleda puhumisega. Sellega nüüd mu elukutse seotud ongi. Liidet oli näha veel 12 aastat tagasi, 10 aasta eest enam sellest ei räägitud (ega ma ka ei küsinud). Kas on võimalik, et ta kadus ise ära?

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Kuna küsite peamiselt liite kohta, siis reeglina väljakujunenud liited ära ei kao, sest iseloomustavad mingit vana läbipõetud protsessi. Ei räägita sellest ehk selle pärast, et need ei põhjusta haigele kaebusi, eriti kui liiteline protsess on vähe väljendunud. Ma arvan, et liide on näha ka praegu kui teha röntgenülesvõtted mitmes suunas. Samas mulle kui kopsuarstile liide üldse muret ei tee, küll aga sooviksin teada, kas teie astmasümptoomid, mis lapsena esinesid, on praegu täiesti kadunud ja kopsufunktsioon eeldatava normi piirides.

Soovitaksin kontrollida astma suhtes. Soovi korral saate aja kokku leppida telefonil 449-911 (kopsukliiniku registratuur), või saadate uue täiendava küsimuse. Kogemused näitavad et astma on meil aladiagnoositud.